Naukowcy z University of Montreal Hospital Research Centre (CRCHUM) odkryli zupełnie nowy enzym, który odpowiada za ograniczenie toksycznych efektów działania nadmiaru cukru na tkanki naszego organizmu. Enzym, o którym mowa, nazwany fosfatazą 3-fosfoglicerynianu (G3PP) ma, jak się okazuje, kluczowe znaczenie dla gospodarki glukozą i tworzenia tkanki tłuszczowej. Jego odkrycie może pomóc w tworzeniu nowych metod terapii otyłości i cukrzycy typu 2.

Enzym skutecznie oczyszcza komórki z cukru

Enzym może być pomocny w leczeniu cukrzycy typu 2

Specjaliści swoje odkrycie ogłosili na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Gdy poziom glukozy w organizmie nadmiernie rośnie, w komórkach podnosi się też zawartość produktu jej rozpadu, 3-fosoglicerynianu, zwanego też glicerolo-3-fosforanem (G3P). G3P jest niezbędny dla tworzenia tkanki tłuszczowej i wytwarzania energii, ale jego nadmiar jest dla komórek toksyczny – mówi współautor pracy, profesor Marc Prentki z University of Montreal. Odkryliśmy, że G3PP może rozkładać znaczną część tego nadprogramowego G3P. Powstający glicerol jest usuwany z komórek, co pomaga je chronić. W ten sposób enzym ten zabezpiecza na przykład wytwarzające insulinę komórki beta trzustki – dodaje.

 Enzym może być pomocny w leczeniu cukrzycy typu 2

Enzym może być pomocny w leczeniu cukrzycy typu 2

Poprawna przemiana materii u ssaków wymaga koordynacji szeregu procesów, w tym wydzielania insuliny przez komórki trzustki, produkcji glukozy w wątrobie, magazynowania komórek tłuszczowych w tkance tłuszczowej i spalania jej w celu odzyskania energii. Jeśli, na którymś z etapów tych procesów dojdzie do zaburzenia, zwiększa się ryzyko cukrzycy typu 2, otyłości, czy chorób serca. Przyczyną takiego zaburzenia może być na przykład nadmiar G3P, prowadzący do uszkodzenia komórek beta trzustki. Nowo odkryty enzym pomaga te procesy kontrolować.

Nowy sposób na słodycze

Enzym pomaga kontrolować procesy metaboliczne – stanie się pomocny w walce z otyłością

Rozkładając glukozę do glicerolu i ułatwiając jego wydzielanie G3PP zapobiega podnoszeniu poziomu G3P w komórkach, tworzeniu nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, zmniejsza też wydzielanie glukozy w wątrobie. Wszystkie te procesy zwiększają ryzyko cukrzycy – dodaje Murthy Madiraju z CRCHUM.

Badacze podkreślają, że znalezienie nowego, tak istotnego dla przemiany materii ssaków enzymu, to od lat 60-tych minionego stulecia prawdziwa rzadkość i G3PP z pewnością trafi do podręczników biochemii. Są poważne nadzieje, że przy okazji pomoże też opracować skuteczniejsze metody walki z chorobami, które stają się już plagami naszej cywilizacji.

 

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating