Kilkadziesiąt szczeniąt nie przeżyło lotu z Kijowa do Toronto. Na pokładzie samolotu było ponad 600 zwierząt, wiele z nich dotarło do Kanady w bardzo złym stanie. Ukraińskie linie lotnicze Ukraine International Airlines (UIA) wszczęły wewnętrzne postępowanie w związku z tym zdarzeniem.

Jak pisze ukraińska redakcja BBC, 13 czerwca do Toronto przybył samolot z Kijowa, na pokładzie którego – według linii lotniczych Ukraine International Airlines (UIA) – było 559 psów i 89 kotów. Linie podały, że zwierzęta były w 337 klatkach. Lotu nie przeżyło 38 szczeniąt rasy buldog francuski, a wiele innych zwierząt było osłabionych i odwodnionych – pisze BBC.

Portal przywołuje wpis w mediach społecznościowych kanadyjskiej trenerki psów Abby Lorenzen, która przybyła na lotnisko, by odebrać kota. Kobieta relacjonowała, że martwe zwierzęta pakowano w worki na śmieci. – To był koszmar – powiedziała CBC News. Według niej zwierzęta „transportowano po kilka w jednej klatce”. Kobieta oskarżyła linie o łamanie przepisów dotyczących przewozów zwierząt. BBC podkreśla przy tym, że regulacje nie zabraniają przewozu kilku zwierząt w kontenerze (obowiązują jednak ograniczenia w zależności od wagi i wieku zwierzęcia).

We wtorek kierownictwo UIA poinformowało o wszczęciu wewnętrznego dochodzenia w tej sprawie i odsunięto od pełnienia obowiązków kierownika działu ds. przewozów transportowych. Zabroniono też przewożenia zwierząt samolotem Boeing 767. Linie podkreśliły też, że już od lat transportują zwierzęta np. do USA i Kanady i przechodzą regularne audyty w sprawie bezpieczeństwa przewozu zwierząt. 20 czerwca kijowska policja poinformowała, że w związku z doniesieniami dotyczącymi szczeniąt wszczęła dochodzenie z artykułu dotyczącego znęcania się nad zwierzętami – podało BBC. Sprawą ma zająć się także Kanadyjska Agencja Kontroli Żywności.

 

 

ŹródłoPAP
0 0 votes
Article Rating