Opady ponad 300 l/mkw. deszczu w ciągu jednego dnia, przez trzy doby z rzędu, wywołały ogromne powodzie na Sri Lance. Służby mówią już o ponad 11 ofiarach i o setkach tysięcy ewakuowanych mieszkańców. Powodzie pojawiły się również w Indiach. Ulewy są związane z nadejściem monsunu letniego.

Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -1

Na Sri Lance pojawiły się powodzie błyskawiczne i lawiny błotne. Są skutkiem trzydniowych, obfitych opadów deszczu. Żywioł pozbawił życia przynajmniej jedenaście osób i wymusił ewakuację ponad 130 tysięcy mieszkańców kraju. Powódź dotknęła 25 dystryktów tego wyspiarskiego państwa. Najwięcej deszczu spadło w północnej części dystryktu Kilinochchi, gdzie w ciągu doby napadało 373 l/mkw. deszczu.

– To była najgorsza ulewa od 2010 roku – powiedział Pradeep Kodippili, rzecznik Centrum Zarządzania Kryzysowego na Sri Lance.

Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -4

Władze niosą pomoc

Służby ratownicze niosą pomoc poszkodowanym, wykorzystując przy tym helikoptery i łodzie. Uratowali już ponad 200 uwięzionych we własnych domach osób w dystrykcie Puttalam w północno zachodniej części wyspy.

Zalane drogi i powalone drzewa spowodowały, że w stolicy Sri Lanki – Colombo – pojawiły się ogromne korki. Ponadto wstrzymano ruch kolejowy, ponieważ tory znalazły się pod wodą.

W wielu regionach ulewy wywołały lawiny błotne. Masy wilgotnej ziemi osunęły się na domy oraz oderwały fragmenty infrastruktury drogowej.

Powodzie w Indiach

Ulewne deszcze pojawiły się również w niedaleko położonych od Sri Lanki indyjskich stanach: Tamil Nadu i Kerala. W nadmorskich miejscowościach stanu Kerala żywioł zniszczył ponad 100 gospodarstw. Tymczasem lokalni meteorolodzy alarmują, że w nadchodzących dniach w Tamil Nadu nadal będzie mocno padać. Przestrzegają rybaków, żeby nie wypływali w morze.

Pogodowa huśtawka

Powodzie i susze na Sri Lance i w Indiach są cyklicznie. Jest to związane z pojawianiem się w tych rejonach świata monsunu.  Trwa on od maja do września. Kolejny monsun pojawia się w grudniu i trwa do lutego. Między tymi okresami praktycznie nie pada, skutkiem czego pojawiają się susze. Przed nadejściem monsunu letniego Hindusi zmagają się z ogromną falą upałów.

Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -7 Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -6 Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -5 Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -3 Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu -2

Źródło: straitstimes.com, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating