10 osób zginęło, a 15 zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło na placu Sultanahmet w historycznej dzielnicy Stambułu. Prezydent Turcji potwierdził, że ofiary to Niemcy i Turcy. Wśród rannych jest Norweg i Peruwiańczyk. Niemiecka gazeta „Bild”, pisze o 9 zabitych niemieckich turystach. O przeprowadzenie zamachu podejrzewany jest terrorysta z Państwa Islamskiego.

Turcja - Potężny wybuch na placu Sultanahmet w Stambule -5

Zamach miała przeprowadzić kobieta, która wmieszała się w grupę niemieckich turystów, a następnie wysadziła. To wciąż nieoficjalne doniesienia z miejsca eksplozji. Prezydent Turcji oświadczył, że służby podejrzewają, iż zamachowiec pochodził w Syrii.

 

Turcja - Potężny wybuch na placu Sultanahmet w Stambule -4

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec już wydało ostrzeżenie dla turystów, by unikali historycznych miejsc w Stambule.

 

Turcja - Potężny wybuch na placu Sultanahmet w Stambule -1

W obawie przed powtórnym wybuchem policja zamknęła plac Sultanahmet. Na miejsce przyjechało wiele wozów policyjnych i karetek pogotowia; na niebie widać było policyjny śmigłowiec.

Jedna z turystek opowiadała, że „eksplozja była tak silna, że ziemia się zatrzęsła”, a ona wraz z córką ukryła się w sąsiednim budynku. Detonacja była słyszana i odczuwana na oddalonym o kilka kilometrów placu Taksim – relacjonowali świadkowie.

Turcja - Potężny wybuch na placu Sultanahmet w Stambule -3

Władze badają rodzaj użytego materiału wybuchowego i prowadzą śledztwo mające ustalić sprawców.

W pobliżu miejsca eksplozji znajdują się popularne wśród turystów obiekty – Hagia Sophia i Błękitny Meczet.

Turcja - Potężny wybuch na placu Sultanahmet w Stambule -2

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating