Na lotnisku w Stambule samolot pasażerski Boeing 737-86J ze 177 osobami na pokładzie rozbił się podczas lądowania. Wieczorem turecki minister zdrowia poinformował o śmierci jednej z osób.

Do zdarzenia doszło w środę 5 lutego na tureckim lotnisku Sabiha Gokcen w Stambule podczas lądowania. Samolot po zderzeniu z ziemią przełamał się na trzy części, przy czym część przednia całkowicie oderwała się od kadłuba. Agencja Reutera podaje, że maszyna przeleciała tuż nad pasem startowym i rozbiła się obok. AFP pisze, że samolot zdołał wylądować na płycie lotniska, ale wpadł w poślizg i wypadł z pasa startowego.

Nie ma doniesień o zabitych

Turecki minister transportu Mehmet Cahit Turhan przekazał, że na pokładzie samolotu było 171 pasażerów, w tym dwójka dzieci, oraz sześciu członków załogi. Turecka prasa pisze, że tuż po wypadku na pokładzie wybuchł niewielki pożar, który szybko został ugaszony przez straż pożarną.

Minister poinformował, że nie ma ofiar śmiertelnych. 157 rannych zostało zabranych do 18 szpitali. Hospitalizowani są wszyscy członkowie załogi. W akcji ratunkowej wzięło udział 112 oddziałów, w tym ekipy rządowej agencji ds. katastrof, straż pożarna, karetki pogotowia i policja.

– Część poszkodowanych opuszcza samolot o własnych siłach. Oddziały ratunkowe próbują wydostać pozostałych pasażerów z samolotu – relacjonował Turhan. Gubernator Stambułu Ali Yerlikaya poinformował, że niemal wszyscy ranni są w stanie dobrym „z wyjątkiem jednego lub dwóch przypadków”.

Boeing lądował w deszczu

Boeing 737-86J linii Pegasus Airlines leciał z Izmiru. Podczas lądowania w Stambule padał ulewny deszcz.

Gubernator miasta przekazał, że do wypadku doszło około godziny 18.30, a samolot nie utrzymał się na pasie startowym z powodu złych warunków pogodowych. Po opuszczeniu pasa przemieszczał się jeszcze około 50-60 metrów, po czym stoczył się 30-40 metrów po zboczu wzgórza, na którym usytuowane jest lotnisko.

Po wypadku loty, których celem było lotnisko Sabiha Gokcen, zostały przekierowane na główne lotnisko w mieście. Linie Turkish Airlines odwołały tego dnia wszystkie połączenia na lotnisko, na którym doszło do wypadku.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating