W Niemczech potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem z Chin. To kolejny kraj w Europie, w którym odnotowuje się przypadki tego wirusa. Z najnowszych informacji wynika, że na świecie jest ponad cztery tysiące zakażonych osób. Liczba zgonów wynosi ponad 100. Sześć kolejnych przypadków zakażenia potwierdziła Tajlandia. Makau – region administracyjny Chin podjął decyzję o deportacji osób przybywających z prowincji Hubei.

Koronawirus z Chin (2019-nCoV) pojawił się w kolejnym europejskim kraju. Jak poinformował bawarski departament zdrowia, w Niemczech odnotowano pierwszy przypadek zakażenia.

– Wirusem zakaził się mężczyzna z miasta Starnberg w Bawarii – powiedział w poniedziałek późnym wieczorem rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia.

Bawarski Krajowy Urząd ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (LGL) poinformował, że stan kliniczny pacjenta jest dobry. – Został on odizolowany i cały czas monitorowany jest jego stan zdrowia – zapewnił LGL.

Osoby, które miały bliski kontakt z pacjentem, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

Bawarskie ministerstwo zdrowia i LGL zapowiedziały na wtorek przed południem konferencję prasową, podczas której mają podać więcej informacji na temat pierwszego przypadku w swoim kraju. Rzecznik ministerstwa podkreślił, że obecnie – w ocenie służb medycznych i sanitarnych – ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa w Bawarii jest niewielkie. Starnberg, gdzie zidentyfikowano zakażenie, położone jest niecałe 30 kilometrów od Monachium.

Niemcy są drugim, po Francji, krajem Europy, w którym pojawił się nowy koronawirus. W piątek, 24 stycznia Francja potwierdziła trzy przypadki zakażenia. Stan wszystkich pacjentów określa się jako dobry.

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w Chinach do 106, a w samej prowincji Hubei do 100. Łączna liczba zakażonych osób na świecie wynosi 4520. Oznacza to, że w ciągu doby wzrosła o prawie dwa tysiące.  Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami.

Na świecie potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem w kilkunastu krajach poza Chinami: w Tajlandii – 14 przypadków, Tajwanie, Australii – 5, Singapurze, Malezji i Stanach Zjednoczonych – 4, Francji i Japonii – 3, Wietnamie i Korei Południowej – 2, Nepalu, Kanadzie, Sri Lance, Kambodży i Niemczech – 1.

 

Pierwsza ofiara śmiertelna w Pekinie, kolejne przypadki zakażenia w Tajlandii

Zgodnie z informacjami chińskich mediów, w stolicy Chin Pekinie odnotowano w poniedziałek pierwszy w zgon spowodowany nowym koronawirusem. Zmarł 50-latek, który odwiedził wcześniej Wuhan – ognisko koronawirusa.

Tajlandzkie służby medyczne potwierdziły we wtorek sześć nowych przypadków zakażenia wirusem. Łączna liczba zachorowań wykrytych w Tajlandii wzrosła więc do 14. Pięć spośród nowo zdiagnozowanych osób to członkowie jednej rodziny, która przyjechała do Tajlandii z chińskiej prowincji Hubei. Pacjenci są w wieku od 6 do 70 lat. Szósty zakażony przyjechał z miasta Chongqing w południowo-zachodnich Chinach.

Z kolei Kanada oficjalnie potwierdziła, że u mężczyzny, u którego wstępnie zidentyfikowano koronawirusa, jest nim zakażony. W sobotę przedstawiciele władz i służby zdrowia prowincji Ontario informowali, że w szpitalu w Toronto przebywa pacjent, który przyleciał wcześniej z Wuhanu. Mężczyzna poczuł się źle po podróży. Dodatkowe testy potwierdziły wstępną diagnozę.

 

Makau deportuje przybyszów z Hubei

Jak podaje agencja Reutera, władze Makau, które jest specjalnym regionem administracyjnym Chin i ustala własne przepisy imigracyjne, wprowadziły tymczasowy zakaz wjazdy na swoje terytorium dla osób przybywających z prowincji Hubei. Do Makau nie będą wpuszczane osoby przybywające z Hubei ani te, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedziły ten region, chyba że przedstawią lekarskie zaświadczenie, że nie są zakażone

W poniedziałek władze Makau przeprowadziły akcję przeszukiwania hoteli i deportowały około 150 przybyszów z Hubei; poszukiwania kolejnych 500 trwają

Ograniczenia dla osób z Hubei wprowadziła również Malezja.

 

Departament USA ostrzega przed wyjazdami do Wuhanu

Amerykańska ambasada w Chinach ogłosiła, że organizuje lot z Wuhanu do San Francisco, by sprowadzić do kraju personel wuhańskiego konsulatu USA. Przewidziano miejsca dla prywatnych obywateli, ale liczba miejsc jest bardzo ograniczona, a jeśli chętnych będzie więcej, pierwszeństwo będą miały osoby „bardziej zagrożone koronawirusem” – napisano. Samolot ma wylecieć we wtorek.

Departament Stanu USA wezwał Amerykanów, aby w miarę możliwości unikali podróży do Chin i ostrzegł przed jakimikolwiek wyjazdami do prowincji Hubei i miasta Wuhan. Poinformował, że po zaplanowanej ewakuacji personelu konsulatu mają ograniczone możliwości pomocy medycznej dla przebywających tam Amerykanów.

 

Państwa ewakuują swoich obywateli

Japońska agencja Kyodo podała, że rząd w Tokio planuje wysłać do Wuhanu dwa wyczarterowane samoloty, by zabrać obywateli, którzy chcą wrócić do Japonii. Dodatkowo może zostać wysłany samolot rządowy – powiedział niewymieniony z nazwiska urzędnik japońskiego MSZ. Według japońskiej agencji samoloty mogą zostać wysłane do Wuhanu we wtorek.

O rozpoczęciu przygotowań do ewakuacji poinformował również szef MSZ Francji Jean-Yves Le Drian. Według agencji Reutera Paryż liczy na możliwość sprowadzenia do Francji kilkuset obywateli mieszkających w Wuhanie i okolicach. Ewakuowani mają zostać poddani 14-dniowej kwarantannie, by uniknąć zakażeń we Francji.

Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował w poniedziałek, że stara się udostępnić obywatelom brytyjskim możliwości opuszczenia prowincji Hubei. Ewakuację swoich obywateli rozważają również Niemcy i Holandia. Szefowa MSZ Hiszpanii Arancha Gonzalez Laya napisała na Twitterze, że pracuje z władzami chińskimi i Unią Europejską, by repatriować około 20 Hiszpanów z Wuhanu i Hubei.

Opracowywane są również plany ewakuacji dotyczące około 50 przebywających w tych okolicach Włochów. Według agencji ANSA rozważane jest przewiezienie ich autobusami do miasta Changsha w prowincji Hunan, gdzie mieliby zostać poddani kwarantannie w tamtejszym szpitalu. Nie ogłoszono jednak dotychczas decyzji w tej sprawie.

Polska również pracuje nad zorganizowaniem wyjazdu polskich obywateli z terenu objętego kwarantanną. W Wuhanie przebywa w tej chwili 19 Polaków, którzy chcą wrócić do kraju.

Rząd Malezji i władze Makau ogłosiły w poniedziałek ograniczenia wjazdowe dla podróżnych przybywających z chińskiej prowincji Hubei, by powstrzymać rozprzestrzenianie nowego koronawirusa. Dzień wcześniej wjazdu mieszkańcom tego regionu zakazał Hongkong.

Ognisko koronawirusa jest w 11-milionowym mieście Wuhan w prowincji Hubei w Chinach. Miasto jest niemal całkowice zamknięte. Mogą poruszać się po nim tylko uprzywilejowane pojazdy. Niektóre ulice i osiedla opustoszały.

Nowy koronawirus prawdopodobnie pojawił się pod koniec 2019 r. na targu owoców morza w mieście Wuhan (Chiny). Sprzedawano na nim nielegalnie dzikie zwierzęta. Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano 1 grudnia 2019 roku.

Koronawirus – objawy

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc. Pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

 

 

 

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating