600 nielegalnych imigrantów płynie na statku handlowym od banderą Mołdawii w kierunku Apulii na południu Włoch. Na pokład jednostki weszli funkcjonariusze włoskiej Straży Przybrzeżnej. Wcześniej podawano, że statek wzywał pomocy z powodu „uzbrojonych ludzi” na pokładzie. Strona włoska nie potwierdziła tych informacji.

Statek Blue Sky M

Statek Blue Sky M /DIETMAR HASENPUSCH /PAP/EPA

O statku „Blue Sky M” pełnym imigrantów poinformowały wcześniej władze Grecji. Jednostka wzywała pomocy na Morzu Jońskim, gdzie panują bardzo złe warunki pogodowe. Według greckich mediów pomocy wzywano także z powodu obecności podejrzanych uzbrojonych ludzi na pokładzie. Tej informacji strona włoska nie potwierdziła.

Śmigłowiec włoskiej marynarki wojennej zawiózł na pokład statku, znajdującego się już na włoskich wodach terytorialnych, trzech przedstawicieli Straży Przybrzeżnej. Ich zadaniem jest sprawdzenie stanu technicznego jednostki.

Jednocześnie kapitanat portu w Gallipoli w Apulii wyjaśnił, że „Blue Sky M” płynie w stronę tego odcinka włoskiego wybrzeża. Nie zapadła jeszcze decyzja, do którego portu wpłynie statek z imigrantami. Ich narodowość nie jest znana.

Źródło: PAP, rmf24

 

0 0 votes
Article Rating