W środę na wschodzie USA doszło do powodzi błyskawicznej. W wyniku ulewnego deszczu zalanych na terenie Karoliny Północnej zostało wiele ulic i posesji. Wydano także ostrzeżenie pogodowe.

Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej -5

3 czerwca w miejscowości Statesville w centralnej części stanu Karolina Północna, pomiędzy godziną 11 a 16 spadło ponad 170 l/mkw. deszczu.

Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej -4

W hrabstwie Iredell ogłoszono ostrzeżenie pogodowe przed powodzią. Alert obowiązuje do czwartku do godz. 23 lokalnego czasu.

Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej -6

Zalania, akcje ratunkowe

Powódź błyskawiczna doprowadziła do tego, że pod wodą znalazło się wiele dróg, domów, a także lokalne liceum. W wyniku ulewnego deszczu rzeka Fourth Creek wystąpiła z brzegów, zalewając okoliczne tereny i znajdujące się tam budynki.

Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej

Na jednej z ulic przecinającej ciek Fourth Creek, niezbędna była interwencja straży pożarnej z Mooresville. Aby przewieźć kilku pracowników budowlanych w bezpieczne miejsce, funkcjonariusze wykorzystali łodzie ratownicze. Policja ze Statesville poinformowała, że w środę odbyło się 18 akcji ratunkowych i 12 interwencji związanych z zalanymi samochodami.

Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej -2

Choć deszcz przestał padać jeszcze w środę późnym popołudniem, zdaniem władz osuszanie dotkniętego powodzią terenu może potrwać jeszcze wiele godzin.

Statesville, USA - Gwałtowna powódź w Karolinie Północnej -3