W Kraju Stawropolskim na południu Rosji z powodu zagrożenia przerwania tamy na pobliskim sztucznym zbiorniku wodnym rozpoczęła się ewakuacja ponad 60 tysięcy osób. Wysoki poziom wody jest spowodowany obfitymi ulewami.

Decyzję o ewakuacji mieszkańców siedmiu miejscowości położonych w pobliżu zbiornika Otkaznienskij, która rozpoczęła się w poniedziałek rano, podjął gubernator kraju Władimir Władimirow.

– Do południa 29 maja woda w zbiorniku osiągnie maksymalny poziom. To prowadzi do ryzyka jego rozszczelnienia – poinformował gubernator.

Minister do spraw  sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow zaprzeczył doniesieniom o ryzyku przerwania tamy. – Tama jest stabilna i wytrzyma uderzenie żywiołu. Ale decyzja o ewakuacji mieszkańców dla (zapewnienia im) bezpieczeństwa jest słuszna, jest to środek profilaktyczny – powiedział w poniedziałek minister.

Dla ewakuowanych mieszkańców przygotowano 100 punktów tymczasowego zakwaterowania.

„W akcji ewakuacyjnej uczestniczy 5 tysięcy ratowników z Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, policjantów, wojskowych i wolontariuszy” – napisano w oświadczeniu gubernatora.

 

Źródło: PAP, tvn24, https://ria.ru/incidents/20170526/1495119775.html
0 0 votes
Article Rating