W nocy z wtorku na środę (9/10.03) wybuchł pożar w serwerowni OVHcloud w Strasburgu we Francji. W jego wyniku całkowicie zostało zniszczone jedno z czterech centrów danych, a drugie uszkodzone. W efekcie występują problemy z dostępem do niektórych stron internetowych w Polsce.

OVH jest ogólnoświatową firmą technologiczną, która oferuje programistom, przedsiębiorcom i firmom serwery dedykowane oraz elementy oprogramowania i infrastruktury do zarządzania, zabezpieczenia i skalowania danych.

Firma zarządza 32 centrami danych na całym świecie, w tym 17 we Francji. Cztery z nich znajduje się w Strasburgu, gdzie krótko po północy w nocy z wtorku na środę wybuchł pożar. Agencja Reutera podała, że z ogniem walczyło około 100 strażaków.

Pożar serwerowni w Strasburgu

W wyniku pożaru całkowicie zniszczone zostało jedno centrum danych, a drugie uszkodzone. Ostatecznie firma zdecydowała się na wyłączenie wszystkich czterech centrów, aby powstrzymać szkody.

Założyciel i prezes Octave Klaba w serii wpisów na Twitterze zapowiedział m.in., że centra danych SBG1, SBG3, SBG4 nie zostaną ponownie uruchomione w środę.

Firma oświadczyła, że będzie na bieżąco informować klientów o przyczynach i konsekwencjach pożaru.

Niektórzy klienci poinformowali, że ich strony przestały działać, część z nich wskazało także, że nie mają dostępu do e-maili. Agencja Reutera zastrzegła, że nie było żadnych informacji o jakichkolwiek poważnych stratach danych. Nie działa m.in. strona Centrum Pompidou, czyli jednego z najbardziej znanych francuskich kompleksów artystycznych.

Problemy dotyczą także Polski. Nie działa serwis LosyZiemi.pl, utrudnienia dotknęły księgarnię internetową Bonito. „Dzisiaj w nocy w Strasburgu we Francji doszczętnie spłonęła serwerownia OVH, w której znajdowały się nasze serwery ze stroną internetową oraz wiadomościami email” – czytamy we wpisie przedstawicieli księgarni. Jak podkreślili, „jest to wydarzenie wręcz niespotykane w kilkudziesięcioletniej historii internetu”.

Bonito podało, że utraciło część wiadomości e-mail od klientów, „zwłaszcza tych, które były wysyłane wczoraj wieczorem przed wybuchem pożaru oraz są wysyłane teraz”.

 

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes, Incendie chez OVH : le plan de reprise des serveurs lancé (journaldunet.com)
5 1 vote
Article Rating