Naukowcy NASA zdołali zarejestrować strumienie plazmy emitowanej przez czarną dziurę w centrum gigantycznej galaktyki M87. Odkrycie pozwoli im ocenić wpływ czarnych dziur na proces formowania się galaktyk. Z nagrań powstał poklatkowy film przedstawiający strumienie gazów wyrzucanych przez czarną dziurę.

NASA wykorzystała dane z 13 lat obserwacji Teleskopu Kosmicznego Hubble i na ich podstawie wykonała filmy poklatkowe przedstawiające strumienie gazów wyrzucanych przez czarną dziurę w centrum gigantycznej galaktyki M87.

 

Analiza tych filmów ma pomóc astronomom ocenić, w jaki sposób aktywne czarne dziury wpłynęły na kształty galaktyk.

Wszystko zależne od dziury

– Czarne dziury są kluczowym elementem wszystkich dużych galaktyk. Większość z nich przeszła już swoją aktywną fazę, a dżety przez nie wysyłane stanowią istotny element w ewolucji galaktyk. Badając szczegóły tych niesamowitych zjawisk możemy mieć nadzieję, że dowiemy się więcej na temat genezy zarówno galaktyk, jak i samych czarnych dziur – powiedziała Eileen T. Meyer ze Space Telescope Science Institute (STScI) w Baltimore.

Pierwsza faza odkrycia

Naukowcy odkryli, że dżet, który znajduje się w zewnętrznych partiach M87, ma spiralną trajektorię, podobnie jak skupiska gazu w innych częściach galaktyki. Wyglądają one tak, jakby owijały się wokół niewidzialnej struktury.

Badacze uważają, że spiralny ruch jest wytworzony przez „pole magnetyczne w kształcie spirali” owinięte wokół czarnej dziury i wysyłanych przez nią strumieni plazmy.

Świat czeka na więcej

To dopiero początkowa faza odkrycia, ponieważ naukowcy jeszcze nie są pewni zależności między trajektorią dżetu a narodzinami galaktyki.

Wyniki badania zostały opublikowane w „The Astrophysical Journal Letters”.

Źródło: science daily, tm
0 0 votes
Article Rating