Co najmniej 21 osób zginęło, a około 50 zostało rannych w ataku na technikum w Kerczu na Krymie – poinformował Rosyjski Komitet Śledczy. Szef władz Krymu Siergiej stwierdził, że napastnikiem był uczeń szkoły, który następnie się zastrzelił. Rosyjscy śledczy nie wykluczają jednak, że sprawców ataku było więcej.

Nie jest jasny przebieg ataku ani liczba napastników.

Początkowo informowano, że w szkole wysadził się w powietrze zamachowiec-samobójca. Potem Rosyjski Komitet Śledczy poinformował, że ofiary mają rany postrzałowe, a napastnik strzelał do wszystkich, których spotkał. Na to, że doszło również do eksplozji, wskazywały z kolei liczne relacje świadków.

 

„Nienawidził technikum”

Rosyjski Narodowy Komitet Antyterrorystyczny informował, że poszukuje organizatorów ataku i osób, które napadły na szkołę. Tym samym zasugerowano, że za atakiem mogło stać więcej ludzi niż jedna osoba. Również agencja Reutera informowała, że atak przeprowadził „co najmniej jeden napastnik”.

Szef władz Krymu Siergiej Aksionow przekazał jednak, że napastnik działał w pojedynkę i był nim uczeń szkoły, który na koniec zastrzelił się. Jego ciało znaleziono w bibliotece.

Komitet Śledczy zidentyfikował napastnika jako 18-letniego Władisława Roslakowa.

Jego znajomy powiedział RBK, że chłopak „nienawidził technikum przez złych nauczycieli, wspominał, że się na nich zemści”. Inni uczniowie zwracają uwagę, że napastnik był „bardzo zamknięty w sobie, prawie z nikim nie rozmawiał i dawno usunął swoje profile z portali społecznościowych”.

– Jest dużo ludzi na ostrym dyżurze i w salach operacyjnych – relacjonował jeden z pracowników szpitala, cytowany przez agencję TASS.

„Wszędzie były ciała”

Olga Griebiennikowa, dyrektor szkoły, w której doszło do ataku, niedługo po zdarzeniu twierdziła w lokalnej telewizji, że „ktoś wysadził się w powietrze wewnątrz budynku”.

Griebiennikowa mówiła również, że „wszędzie były ciała dzieci”. – Wtargnęli 5-10 minut po tym, jak wyszłam. Wysadzili w powietrze wszystko w holu, szkło latało w powietrzu – relacjonowała. – Następnie biegli, rzucając wkoło materiały wybuchowe. Z bronią palną wbiegli na piętro, otwierali drzwi i zabijali każdego, kogo mogli znaleźć – mówiła. Jak zauważa BBC, Griebiennikowej nie było w szkole, gdy doszło do ataku.

Jak podawał Reuters, wśród zabitych są uczniowie i nauczyciele, a wśród rannych – przede wszystkim młodzi ludzie.

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przekazał, że do detonacji ładunku, który zawierał elementy metalowe, doszło w szkolnej stołówce.

 

Kondolencje prezydenta

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, od razu po zdarzeniu informował, że atak terrorystyczny jest jedną z wersji branych pod uwagę, jednak dodał, że prezydent Rosji zlecił przeprowadzenie śledztwa służbom bezpieczeństwa.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że analizowane są motywy ataku w szkole. Złożył też kondolencje bliskim ofiar.

Na Krymie w związku z tragedią ogłoszono trzydniową żałobę. Świadek opowiadał Reutersowi, że ewakuowane są inne szkoły i przedszkola w mieście.

 

Ukraina wzmacnia granicę

Tymczasem ukraińska Państwowa Straż Graniczna poinformowała w środę, że na anektowanym przez Rosję Krymie Ukraina wzmocniła ochronę na granicy z półwyspem.

– Celem tych działań jest niedopuszczenie do prowokacji na granicy z okupowanym półwyspem, zapewnienie bezpieczeństwa ludzi, którzy przekraczają tę granicę, oraz bezpieczeństwa pracowników służb granicznych – ogłosiła Państwowa Straż Graniczna na stronie internetowej.

Zgodnie z komunikatem na przejścia graniczne z Krymem skierowano dodatkowe siły i psy do wykrywania materiałów wybuchowych. Wzmocniono tam także patrole wojskowe.

Rosja zaanektowała należący do Ukrainy Krym w marcu 2014 roku w następstwie interwencji wojskowej oraz po referendum, które władze Ukrainy i Zachód uznają za nielegalne.

 

Aktualizacja 21.10.2018:

 

Źródło: rmf24, https://www.novayagazeta.ru/news/2018/10/17/146007-v-odnom-iz-kolledzhey-kerchi-proizoshel-vzryv-smi-soobschili-o-10-pogibshih, https://tvzvezda.ru/news/vstrane_i_mire/content/201810171236-vf5u.htm, https://www.5-tv.ru/news/224646/desat-pogibli-50-postradali-vkolledze-vkerci/, Reuters, PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating