Sans Forgetica to font stworzony dla osób, które mają trudności z zapamiętywaniem tego, co czytają. Można go pobrać zupełnie za darmo i zainstalować w systemie lub od razu w Google Chrome.

Internet to niewyczerpane źródło informacji – problem w tym, że większości z nich nie zapamiętujemy. Naukowcy twierdzą, że wśród powodów, dla których tak się dzieje, znajduje się przyzwyczajenie wzroku do typowego fontu. I tak zrodził się pomysł na Sans Forgetica.

Sans Forgetica to nowy font stworzony w taki sposób, by pomagać ludziom zapamiętać to, co przeczytali. Zapisane nim słowa są nieco trudniejsze do przeczytania, co ma powodować większe skupienie na treści, a przez to – zwiększyć szanse na jej zapamiętanie. Aby to osiągnąć, autorzy przekrzywili znaki (w przeciwnym kierunku do typowej kursywy) i wycięli ich fragmenty.

 

Mając na uwadze swój cel naukowcy z RMIT University stworzyli wiele różnych fontów, a następnie przeprowadzili serię eksperymentów wśród uczniów-ochotników. Jak się pewnie domyślacie, najwięcej zapamiętali oni z tekstu zapisanego właśnie krojem Sans Forgetica.

Font jest dostępny do pobrania zupełnie za darmo – możecie go zainstalować na komputerze, by na przykład spróbować zastosować go w swoich cyfrowych notatkach ze studiów. Dostępne jest również rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które umożliwia zmianę tekstu na ekranie z domyślnego stylu na Sans Forgetica. Wszystko, czego szukacie, znajdziecie na oficjalnej stronie projektu.

 

 

 

Źródło: Tech Xplore, RMIT University, benchmark

 

0 0 votes
Article Rating