Grupa naukowców z Wilna stworzyła najmniejszą na świecie szopkę bożonarodzeniową. Projekt nosi nazwę #NanoJesus i został zgłoszony do Księgi Rekordów Guinnessa. Niewidoczna dla oka szopka jest wielkości ludzkiej komórki i trafiła do papieża Franciszka jako prezent na Boże Narodzenie.

Litewscy naukowcy postanowili odtworzyć szopkę bożonarodzeniową znajdującą się na placu Katedralnym w Wilnie, stolicy Litwy, ale w mikroskopijnym rozmiarze. Za pomocą technik skanowania, modelowania i drukowania w 3D szopka została przeskalowana 10 tysięcy razy i jest wielkości ludzkiej komórki.

Projekt nosi nazwę #NanoJesus. Został wdrożony przez grupę naukowców z Wileńskiego Uniwersytetu Technicznego im. Giedymina, fabrykę LinkMenu we współpracy z wileńskim Laser Research Center oraz dwiema prywatnymi firmami.

Produkcja zajęła trzy miesiące. Powstało pięć kopii mikroszopki.

Szopkę bożonarodzeniową pomniejszono 10 tysięcy razy

#NanoJesus jest wielkości ludzkiej komórki

Szopka bożonarodzeniowa jest niewidoczna dla oka

Innowacyjna technologia

Naukowcy najpierw zeskanowali rzeczywistą szopkę bożonarodzeniową, która stoi na wileńskim placu Katedralnym, a następnie stworzyli cyfrowy projekt sceny narodzin Jezusa.

Następnie dokonali reprodukcji sceny w 10-tysięcznym pomniejszeniu. Efekt końcowy uzyskano dzięki technologii druku w 3D.

Mikroskopijny rozmiar Jezusa zaprezentowano, umieszczając projekt na oczku igły. „W nanoskali Jezus jest mniejszy niż ludzka komórka” – zapewniają twórcy projektu.

Prezent dla Franciszka

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė przekazała jedną z kopii szopki papieżowi Franciszkowi jako prezent.

„Jestem dumna, że litewscy naukowcy i studenci stworzyli najmniejszą na świecie bożonarodzeniową szopkę. Ten serdeczny wynalazek jest podarunkiem Litwinów dla papieża Franciszka, który jest w Litwie wyczekiwany” – skomentowała prezydent Litwy na oficjalnej stronie projektu.

Druga kopia ma trafić do litewskiego pałacu prezydenckiego, a trzecia do wileńskiej archidiecezji. Pozostałe będą wystawione w Wileńskim Uniwersytecie Technicznym im. Giedymina oraz fabryce LinkMenu.

 

 

 

 

Źródło: nanojesus.com, tvn24
0 0 votes
Article Rating