Mieszkańcy Tajwanu drżą przed Nepartakiem. Jest to tajfun piątej, najwyższej kategorii, który będzie przyczyną ulewnego deszczu i potężnego wiatru.

Supertajfun Nepartak sunie na Tajwan -3

Supertajfun Nepartak jest jeszcze nad Oceanem Spokojnym, ale zmierza w kierunku Tajwanu. Żywioł osiągnął piątą, najwyższą kategorię huraganów w skali Saffira-Simpsona.Nepartak generuje wiatr o średniej prędkości 215 km/h, a w porywach do 280 km/h. Ciśnienie w środku cyklonu spadło do 900 hPa. Stał się najsilniejszym tajfunem, jaki powstał na zachodnim Pacyfiku od sierpnia 2015 roku, kiedy po wodach tego akwenu wędrował Souldelor.

Supertajfun Nepartak sunie na Tajwan -2

Wielka ewakuacja

W związku z żywiołem władze Tajwanu ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów. Największe zagrożenie stanowią silny wiatr i ulewny deszcz. Według meteorologów na wybrzeżu może spaść aż 900 l/mkw. Mieszkańcy wyspy obawiają się powodzi.

Ewakuację prowadzi się również na niektórych wyspach Japonii.

W piątek lokalnego czasu tajfun dotrze także do Chin. Wtedy osłabnie i będzie miał drugą kategorię.

Supertajfun Nepartak sunie na Tajwan -1

Rekordowa cisza

Nepartak przerwał 199 dniową przerwę bez żadnego cyklonu tropikalnego na Pacyfiku. Jest to najdłuższy okres ciszy bez cyklonu na Pacyfiku od 1997 roku.

Supertajfun Nepartak sunie na Tajwan -4

Przekierowane loty

Tajfun stanowi zagrożenie dla ruchu lotniczego. Na Flightradar24 widać, że wszystkie loty omijają żywioł. Przelot przez dobrze rozwinięty cyklon tropikalny wywołuje turbulencje i może spowodować katastrofę.

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating