Trzy samobójcze ataki na kościoły w Indonezji przeprowadziła jedna, siedmioosobowa rodzina – poinformowała w niedzielę lokalna policja. W atakach w mieście Surabaja zginęło co najmniej 11 osób, a dziesiątki innych odniosły obrażenia.

Surabaja położona jest we wschodniej części wyspy Jawa.

Jak poinformował szef lokalnej policji Tito Karnavian, w jednym kościele w powietrzne wysadziła się matka z dwójką dzieci, zaś jej mąż i trzej synowie przeprowadzili ataki na dwa inne kościoły.

Celem pierwszego ataku był rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Marii Panny, w którym zginęły cztery osoby, w tym zamachowcy – informował wcześniej rzecznik policji Frans Barung Mangera. Dodał, że wśród 41 rannych jest dwóch policjantów.

 

 

Następne ataki przeprowadzono na kościół w Diponegoro i Pantekosta.

Świadek opisał kobietę-zamachowca z Diponegoro, mówiąc, że wniosła ona do kościoła dwie torby. – Najpierw policjanci usiłowali zablokować ją na dziedzińcu, lecz kobieta zignorowała ich i weszła do kościoła. Tam spowodowała eksplozję bomby – podał.

Szef lokalnej policji David Triyo Prasojo powiedział, że saperom udało się zdetonować drugą bombę, która nie wybuchła w tym kościele.

Dwie największe indonezyjskie organizacje muzułmańskie Nahdlatul Ulama i Muhammadija potępiły ataki na chrześcijańskie kościoły.

Do niedzielnych ataków doszło na kilka dni przed rozpoczęciem ramadanu, świętego miesiąca muzułmanów.

Ataki przeprowadzono wkrótce, po tym jak policja stłumiła rozruchy w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu Dżakarty, w których zginęło pięć osób. Do wszczęcia rozruchów przyznało się wtedy tzw. Państwo Islamskie (IS).

Walka z dżihadystami

Jak informuje BBC, niedzielne zamachy są najkrwawszymi w Indonezji od 2005 roku.

Były prawdopodobnie dziełem organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się IS – powiedział rzecznik indonezyjskich służb wywiadowczych Wawan Purwanto w telewizji Metro.

 

Władze indonezyjskie rozpoczęły walkę z dżihadystami po tym jak związani z Al-Kaidą zamachowcy dokonali w 2002 roku serii ataków bombowych na popularnej wśród turystów wyspie Bali zabijając 202 osoby.

260-milionowa Indonezja jest największym muzułmańskim państwem świata. Żyją tu jednak także mniejszości chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie.

W ostatnich latach następuje wyraźny wzrost nietolerancji religijnej i konfliktów na tle wyznaniowym, których ofiarą padają członkowie mniejszości.

Surabaja jest drugim największym miastem Indonezji

 

Wkrótce wystąpią silne oddziaływania magnetyczne na Ziemię, może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

 

 

Źródło: PAP, tvn24

 

 

 

0 0 votes
Article Rating