Suszę pogarsza najgorsze od 35 lat zjawisko pogodowe El Nino – zaalarmował w poniedziałek Światowy Program Żywnościowy (WFP).

El NIno przyczyną suszy i głodu na świecie Foto: YT

El NIno przyczyną suszy i głodu na świecie Foto: YT

Według tej agencji ONZ powołanej do zwalczania globalnego głodu, już obecnie zagląda on w oczy 14 mln ludzi, ponieważ na skutek El Nino w okresie od października do grudnia 2015 r. spadły najmniejsze opady deszczu notowane od 1981 r.

 

Widmo ciężkiej suszy

Prognozy od stycznia do marca wskazują na możliwość mniejszych niż zwykle opadów na południu Afryki, co może pociągnąć za sobą wyjątkowo ciężką suszę.

„Ocenia się, że na dotkniętych suszą obszarach narażonych będzie 40 mln ludzi na wsi i 9 mln biednych ludzi w miastach” – podał WFP.

W Lesotho, Suazi, Zambii i Zimbabwe susza bardzo niekorzystnie odbiła się na zbiorach kukurydzy.

Niedobór kukurydzy po raz pierwszy zagraża Malawi, gdzie jej ceny wzrosły o 73 proc. w stosunku do grudnia. W Mozambiku są one wyższe o 50 proc. niż w zeszłym roku.

Według WFP produkcja żywności w Zimbabwe spadła w porównaniu z zeszłym rokiem o połowę, a kukurydza podrożała o 53 proc. Jak podano w zeszłym tygodniu w Harare, kraj potrzebuje niemal 1,6 mld dolarów pomocy na zakup zboża i innej żywności.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 vote
Article Rating