Dwie osoby zginęły na miejscu, a cztery zostały ranne w wyniku eksplozji i pożaru składu amunicji w Svatove w regionie Ługańsk, według Stanowej Służby Ratunkowej, a Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdza atak terrorystyczny przy pomocy flar jako przyczynę tego incydentu. Trwa ewakuacja ludności miasta w kierunku Kremenna i Troitske – Rybalko.

Svatove_eksplozja1

O godz. 19:35 w dniu 29 października wybuchł pożar w magazynie amunicji w miejscowości Svatove w obwodzie Ługańsk, a następnie doszło do detonacji amunicji i rozrzucenia wybuchowych odłamków. W magazynie przechowywane były m.in. bomby oraz rakiety małego i średniego zasięgu do wyrzutni typu „Śmierć” i „Huragan”. „Dwie osoby zginęły na miejscu, a cztery zostały ranne w wyniku wypadku” – czytamy w raporcie.

Według Vladyslava Selezniova, rzecznika Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, najbardziej prawdopodobną przyczyną wybuchu w Svatove jest atak terrorystyczny.

Szef ukraińskiego ministerstwa d/s nadzwyczajnych Chechyotkin jest w drodze do Svatove, skąd będzie koordynował ewakuację 20 tysięcy ludzi z zasypanych amunicją dzielnic miasta. Ewakuacja szpitali zaczęła się w nocy; od rana ratownicy i saperzy poszukują rannych oraz niewybuchów w mieście podzielonym na sektory. Na filmie nakręconym telefonem komórkowym widać, jak odłamki i pociski z płonącej fabryki spadają na osiedla mieszkaniowe.

Do gaszenia pożaru z Charkowa zostały wysłane specjalne czołgi gaśnicze.

Około godz. 04:00 czasu kijowskiego wybuchy na terytorium składu amunicji ustały. Strażacy próbują ugasić ogień. Państwowe Pogotowie jest w trakcie przeprowadzenia zwiadu lotniczego.

Saperzy będą mogli zacząć oczyszczać teren, jak tylko otrzymają informację o zakończeniu gaszenia pożaru.

Należy zauważyć, że zgodnie z danymi Ministerstwa Obrony, przechowywano w magazynie około 2000 ton amunicji.

Według Ługańskiej Regionalnej Wojskowej i Cywilnej Administracji, dziewięć pięciokondygnacyjnych budynków, sześć czteropiętrowych budynków i 20 trzypiętrowych domów zostało uszkodzonych w wyniku eksplozji i pożarów.

Svatove_eksplozja2Svatove_eksplozjaŹródło: Twitter

Tagi: Ukraina, Svatove, eksplozja, skład amunicji, pożar, ewakuacja ludności

0 0 votes
Article Rating