Najnowsze wyniki badań naukowców z brytyjskiego University of York wskazują, że niektóre zapachowe świeczki mogą być groźne dla zdrowia. W procesie spalania mogą wytwarzać niebezpieczne, trujące substancje.

Świeczka zapachowa - Cytrynowa

Badania kierowane przez profesora Alastaira Lewisa wykazały, że ze składników, które mają dać świeczkom ładny zapach, może powstawać trujący formaldehyd. Chodzi o limonen, który jest używany do kreowania zapachu cytrynowego. Ten składnik w swoim niezmienionym stanie jest bezpieczny i oprócz naturalnego występowania w skórce cytryny, jest dodawany też np. do jedzenia, środków czyszczących czy odświeżaczy powietrza. Jednak limonen reaguje również  z ozonem, co z kolei powoduje, że jedna na dwie molekuły tej substancji przekształcają się w formaldehyd.

Mimo że o tych właściwościach limonenu wiadomo od dawna, to jednak badania w kierunku jego szkodliwości dla ludzi były prowadzone kilkadziesiąt lat temu.

Teraz profesor Lewis w trakcie badań wykazał, że poziom stężenia limonenu w świeczkach zapachowych jest 100 razy wyższy niż dotychczas sądzono.

Ponadto dowiódł, że z powodu faktu, że domy są teraz coraz bardziej szczelne, stężenie powstającego formaldehydu utrzymuje się dłużej i może powodować długotrwałe szkody.

Zaskakujące jest, jak wysokie stężenie niektórych substancji jest teraz w domach… chemia zapachowa całkowicie zdominowała wnętrza domów– powiedział ekspert w rozmowie z gazetą „The Telegraph”.

Nie wiemy dokładnie, jakie są konsekwencje długotrwałego narażenia na działanie formaldehydu. Ale wiadomo, że jest to związek chemiczny, który może szkodzić– dodał.

Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia wymienia jednak aldehyd mrówkowy jako środek rakotwórczy, trujący i żrący. Może on powodować m.in. krwawienia z nosa, ból gardła, kaszel i pieczenie oczu.

Profesor Lewis zaleca więc, żeby przy używaniu środków zawierających limonen otwierać okna i drzwi, żeby umożliwić dostęp świeżego powietrza. Do zmniejszenia się stężenia formaldehydu w powietrzu przyczyniają się również rośliny domowe takie jak lawenda, paproć i geranium.

 

Źródło: The Telegraph, rmf24
0 0 votes
Article Rating