We wtorek 12 stycznia w Finlandii w gminie Eura widoczne było niezwykłe zjawisko. Na nocnym niebie na złoto rozbłysła mapa miasta. To kryształki lodu utworzyły słupy świetlne odzwierciedlające oświetlenie uliczne.

Finlandia - mapa miasta na nocnym niebie Foto: Twitter

Finlandia – mapa miasta na nocnym niebie Foto: Twitter

Ten niecodzienny widok na zdjęciu uchwyciła Mia Heikkila. Na fotografii widać główne i poboczne ulice miasta, które „odbiły się” na niebie. Ale czym jest to zjawisko i jak to w o ogóle możliwe, że światła miasta widniały na niebie? Wyjaśnienie jest dosyć intrygujące.

Kryształki lodu jak lustro

Jak wyjaśnia Tony Phillips z serwisu Spaceweather, na północnej półkuli Ziemi rozwija się zima i często, gdy temperatura spada, słupy światła zdają się wyrastać z ziemi. Miejskie światła odbijają się od kryształków lodu w powietrzu, tworząc świecące kolumny, docierające do nieba. „Świetlne słupy” są w zimie w północnych miastach dosyć często spotykanym zjawiskiem.

 

Dokładna mapa na niebie

Większość osób widzi filary z boku, kiedy wyglądają jak świecące wieże. Jednak Heikkila znajdowała się w centrum miasta, w samym ich środku, w miejscu, z którego wychodziły. Gdy kobieta spojrzała w górę, zobaczyła końce świetlnych słupów, odzwierciedlające światła ulic Kauttua. Jak się okazało, mapa na niebie była nawet dokładniejsza niż ta na papierze, której Heikkila użyła do porównania. Nic jednak dziwnego, skoro miasto na niebie było odbiciem rzeczywistego.

Finlandia - mapa miasta "odbita" na nocnym niebie Foto: Twitter

Finlandia – mapa miasta „odbita” na nocnym niebie Foto: Twitter

W Finlandii niezwykłe zjawiska atmosferyczne są prawie na porządku dziennym. Poza dość często występująca zorzą polarną, między innymi w styczniu 2015 roku horyzont rozświetliły tęczowe słupy świetlne.

Słupy świetlne pojawiały się już wcześniej i nie tylko w Finlandii. W grudniu 2015 roku można było zaobserwować je w niektórych miastach Syberii.

 

Źródło: citylab.com, spaceweather.com, tvn24.pl

 

 

 

0 0 votes
Article Rating