W rejonie syberyjskiego Półwyspu Jamalskiego odkryto co najmniej 20 nowych kraterów. Niestety na razie nie udało się ustalić, co dzieje się w środku otworów. – Te obiekty powinny zostać zbadane, ale to niebezpieczne zadanie dla naukowców – twierdzi jeden z badaczy.

Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 1

W zeszłym roku na terenie Syberii zaczęły pojawiać się gigantyczne dziury. Wielu naukowców uważa, że przyczyną powstawania otworów były wybuchy metanu. Dotychczas eksperci zaobserwowali kilka tego typu dużych otworów, które są zlokalizowane w pobliżu pola gazowego. Teraz jednak reporterzy „Siberian Times” informują, że na zdjęciach satelitarnych widać około 20 kolejnych mniejszych dziur, choć eksperci przypuszczają, że może być ich jeszcze więcej. Nowo odkryte minikratery otaczają jeden z większych (oznacza się go jako krater B2).

Rosja - Na Syberii pojawiły się cztery nowe gigantyczne kratery blisko złóż gazu

Naukowców czeka niebezpieczne zadanie

Na razie badacze nie potrafią powiedzieć nic konkretnego o nowych otworach. Odkrycie ekscytuje wielu ludzi nie tylko ze środowiska naukowców, jednak Wasilij Bogojawleński, profesor z Rosyjskiej Akademii Nauk, proponuje ostrożnie podchodzić do tematu, bo jego zdaniem nikt nie może zagwarantować tego, że nie pojawią się kolejne wybuchy.

– Te obiekty powinny zostać zbadane, ale to niebezpieczne zadanie dla naukowców – powiedział Bogojawleński. – Wiemy, że może dojść do emisji gazu, ale dokładnie nie wiemy kiedy to może nastąpić – dodał.

Z powodu ostrożności, która towarzyszy wielu naukowcom, nikt nie potrafi stwierdzić, co dzieje się we wnętrzu kraterów.

Rosja - Na Syberii pojawiły się cztery nowe gigantyczne kratery blisko złóż gazu 2

Cztery arktyczne kratery: B1 - słynna dziura Jamał 30 kilometrów od Bovanenkovo, B2 - niedawno wykrytego krateru w 10 km na południe od Bovanenkovo, B3 - krater znajduje się 90 km od miejscowości Antipayuta B4 - krater znajduje się w pobliżu wsi Nosok, na na północ od regionu Krasnojarsk, w pobliżu Półwyspu Tajmyr

Cztery kratery: B1 – słynna dziura Jamał, 30 kilometrów od Bovanenkovo. B2 – niedawno wykryty krater 10 km na południe od Bovanenkovo, B3 – krater znajduje się 90 km od miejscowości Antipayuta, B4 – krater znajduje się w pobliżu wsi Nosok, na północ od regionu Krasnojarsk, w pobliżu Półwyspu Tajmyr.

 

Zdjęcia jamalskiego krateru - Wasilija Bogoyavlensky

Zdjęcia jamalskiego krateru – Wasilija Bogoyavlensky

Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 2 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 3 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 5 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 6 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 7 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 8 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 9 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 10 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 11 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 12 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 13 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 14 Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych 15

 

0 0 votes
Article Rating