Koniec listopada, a na Syberii już siarczyste mrozy. We wtorek we wsi Ojmiakon stacja meteorologiczna odnotowała -54 stopnie Celsjusza. Termometr we wsi wskazał zaś nawet -60 stopni C.

W Delyankir w Rosji odnotowano 69 stopni.

W Ojmiakon w Rosji termometry pokazały -60 stopni. Region ten jest powszechnie uważany za najzimniejsze zamieszkałe miejsce na Ziemi.

-50 stopni lub zimniej było w tej wsi przez osiem dni z rzędu.

Taka temperatura występuje w tym regionie w pełni zimy, zazwyczaj w listopadzie jest około -40 stopni.

Temperatura minimalna w Rosji w środę wieczorem (wetteronline.de)

Rekordy mrozu

6 lutego w 1933 roku obserwator pogody w Ojmiakon zmierzył temperaturę -89,8 st. C – o 10 stopni niższą od rekordowo niskiej temperatury w USA (-79,8 stopni na Prospect Creek, Alaska, 23 stycznia 1971).

Najniższa temperatura zmierzona na Ziemi wystąpiła na stacji badawczej rosyjskiego bieguna południowego Wostok na Antarktyce, pierwszy rekord -89,2 stopnia wystąpił 21 lipca 1983 r.
Kolejny rekord padł tam w bezchmurną zimową noc 10 sierpnia 2010 roku: -93,2 st. C. Trzy lata później – 31 lipca 2013 roku – temperatura w tych okolicach ponownie spadła do minus 92,9 st. C.

Według Christophera Burta z Weather Underground, nieoficjalne temperatury, takie jak -108 stopni, zostały zmierzone w Ojmyakon. Nie ma również zapisu o wzroście temperatury powyżej zera stopni między 1 grudnia a 1 marca, dodał Burt.

W najzimniejszych dolinach w środkowej Alasce temperatura może spaść do -40 stopni lub zimniej przez tydzień lub dwa, zanim nastąpi chwilowe ocieplenie. Nie można na to liczyć na Syberii.

 

Dlaczego jest tak zimno przez tak długi okres w Ojmiakon?

Dolina rzeki: Zimne powietrze jest gęstsze i dlatego w nocy osiada na niższych wysokościach.

Region otoczony górami: zimne powietrze spływa po zboczach gór i jest uwięzione w dolinie. Góry tworzą kształt litery U, a otwarta strona litery „U” wskazuje północ.

Daleko północna szerokość geograficzna: na tej szerokości geograficznej północnej (63 stopnie), w okresie przesilenia zimowego słońce świeci tylko przez 3 godziny.

Utrzymująca się pokrywa śnieżna: opady atmosferyczne są generalnie lekkie w pozbawionej wilgoci zimnej, lodowatej masie powietrza, jak spadnie śnieg, odbija promienie słoneczne.

Jak na ironię, nazwa „Ojmiakon” w ojczystym języku syberyjskim oznacza „niezamrożony skrawek wody”. Tak nazwano gorącego źródła geotermalne w pobliżu.

Zmiana pogody za tydzień do 10 dni może sprawić, że trochę powietrza z kręgu polarnego wyleje się do centralnej i wschodniej części USA.

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating