Liczba osób zakażonych bakterią legionelli w Edynburgu wzrosła do 82. Zakażenie rozprzestrzeniło się najprawdopodobniej drogą powietrzną, z wież chłodniczych na terenie miasta.

Pierwszy przypadek zakażenia zanotowano kilka tygodni temu, od tego czasu liczba osób zarażonych sukcesywnie rośnie. Legionella wywołuje groźne schorzenie układu oddechowego – chorobę legionistów lub gorączkę Pontiac. Śmiertelność w wypadku tej pierwszej wynosi ok. 10-15 proc. W Edynburgu zmarła już jedna osoba zarażona legionellą – Robert Air, który pracował na budowie w zachodniej części miasta.

Optymalnym środowiskiem rozwoju bakterii jest woda w temperaturze 30-50 stopni Celsjusza. Legionella „lubi” baseny, szpitale, klimatyzatory, nawilżacze powietrza itp. Organizacja Health and Safety Executive oraz Edinburgh City Council poszukują źródeł zakażenia. W południowo-zachodniej części miasta zamknięto wieże chłodnicze w destylarni whisky, inne tego typu budynki są pod kontrolą służb epidemiologicznych.

Szkocja minister zdrowia Nicola Sturgeon podkreśla, że liczba zakażonych osób w ostatnich dniach nie zwiększa się gwałtownie, co oznacza, że udaje się opanować zagrożenie.

NHS uruchomiło infolinię dla osób, które zaobserwowały u siebie m.in. bóle mięśni, głowy, podwyższoną temperaturę, kaszel – każdy, kto chciałby porozmawiać na temat symptomów, może zadzwonić na numer 0800 0858 531.

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating