W szkockich górach naukowcy odkryli skamielinę mikroskopijnego organizmu, który żył około miliarda lat temu. Znalezisko zawiera dwa różne typy komórek i może być najwcześniejszym organizmem wielokomórkowym, jaki do tej pory odkryto – twierdzą naukowcy.

Malutki organizm, który żył miliard lat temu, miał dwa różne typy komórek. Jedne z nich tworzyły rdzeń organizmu, a drugie stanowiły jego zewnętrzną „skórę”. Jak podkreślają naukowcy badający skamielinę, być może jest to jedna z pierwszych form życia zbudowana w ten sposób. Odkrycie sugeruje, że ewolucja zwierząt nastąpiła co najmniej miliard lat temu i mogła mieć miejsce w słodkowodnych jeziorach, a nie w oceanie.

Badania starożytnego organizmu nazwanego Bicellum Brasieri ukazały się na łamach pisma „Current Biology”.

 

Skamielina najwcześniejszych form życia

Skamielina, która może być najwcześniejszym znanym nam organizmem wielokomórkowym, została odkryta przez międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez badaczy z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii oraz Boston College w USA. Pradawny mikroorganizm zapewnia uczonym nowy wgląd w ewolucję organizmów jednokomórkowych w złożone organizmy wielokomórkowe. Skamielina przedstawia organizm, który leży gdzieś pomiędzy nimi.

– Początki złożonych organizmów wielokomórkowych i pochodzenie zwierząt uważane są za dwa najważniejsze wydarzenia w historii życia na Ziemi. Nasze odkrycie rzuca nowe światło na oba z nich. Znaleźliśmy prymitywny organizm sferyczny składający się z układu dwóch różnych typów komórek, będący pierwszym krokiem w kierunku złożonej struktury wielokomórkowej. To coś, czego nigdy wcześniej nie znaleziono w zapisie kopalnym. Odkrycie nowej skamieliny sugeruje nam, że ewolucja organizmów wielokomórkowych miała miejsce co najmniej miliard lat temu i że wczesne wydarzenia poprzedzające ewolucję zwierząt mogły mieć miejsce raczej w słodkowodnych jeziorach niż w oceanie – powiedział Charles Wellman z University of Sheffield.

Naukowcy zaliczyli Bicellum Brasieri do protistów – prostych organizmów eukariotycznych.

Lepszy wgląd w ewolucję

Skamielina została znaleziona na wybrzeżu Loch Torridon w północno-zachodniej Szkocji, w regionie Highlands. Naukowcom udało się ją zbadać tylko dlatego, że została wyjątkowo dobrze zachowana w fosforytowych osadach. To pozwoliło na przeprowadzenie analiz na poziomie komórkowym i subkomórkowym.

– Biolodzy spekulowali, że pochodzenie zwierząt obejmuje włączenie i zmianę przeznaczenia genów, które wyewoluowały wcześniej w organizmach jednokomórkowych. To, co widzimy w Bicellum Brasieri, jest przykładem takiego systemu genetycznego – obejmującego adhezję komórkową i różnicowanie komórek – który mógł zostać włączony do genomu zwierzęcia pół miliarda lat później – wyjaśnił Paul Strother z Boston College.

Zespół badaczy będzie teraz chciał dokładnie przeczesać okoliczne tereny w nadziei na znalezienie równie interesujących skamieniałości, które mogłyby zapewnić lepszy wgląd w ewolucję organizmów wielokomórkowych. Jak sądzą uczeni, osady te mogą zawierać szeroką gamę mikroskamielin dokumentujących życie w środowisku innym niż morskie miliard lat temu.

 

 

 

ŹródłoUniversity of Sheffield, , https://walchaonlinenews.com.au/scientists-find-billion-year-old-fossil-life-something-which-has-never-been-described-before-gizmodo-australia/

 

5 1 vote
Article Rating