Czujniki promieniowania w Sztokholmie wykryły podwyższony, choć wciąż nieszkodliwy poziom izotopów powstających z rozszczepienia jądrowego. Pochodzą one prawdopodobnie znad Morza Bałtyckiego lub jego okolic – podała w piątek organizacja CTBTO. Nadzoruje ona przestrzeganie Traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową.

Maszyna służąca do wykrywania radionuklidów na dachu stacji CTBTO w Wiedniu
Reuters

Organizacjado spraw Traktatu o całkowitym zakazie prób jądrowych (CTBTO) nadzoruje sieć setek stacji monitorujących, które używają między innymi technologii sejsmicznej oraz hydroakustycznej do wykrywania testów broni jądrowej w dowolnym miejscu na świecie. Technologia ta może być używana także do innych celów, w tym cywilnych – zwraca uwagę Agencja Reutera.

Stacja RN63 w Sztokholmie służąca do wykrywania radionuklidów
Wikipedia (CC BY 2.0)/The Official CTBTO Photostream

Poziom izotopów „wyższy niż zwykle”

Jedna ze stacji CTBTO w Sztokholmie, badająca atmosferę pod kątem obecności radionuklidów – cząstek promieniotwórczych, które mogą być przenoszone przez wiatr na duże odległości – na początku tego tygodnia wykryła wysoki poziom trzech izotopów: cezu-134, cezu-137 i rutenu-103.

Szef CTBTO Lassina Zerbo poinformował w piątek na Twitterze, że poziom tych izotopów, powstałych z rozszczepienia jądrowego, jest „wyższy niż zwykle, ale niegroźny dla ludzkiego zdrowia”. Jak dodał, cząsteczki te zostały wykryte w dniach 22 i 23 czerwca.

Zerbo zamieścił we wpisie mapę ukazującą obszar, z którego mogły pochodzić radionuklidy. Obejmuje on terytorium Danii i Norwegii, a także południowej części Szwecji, znacznej części Finlandii, państwa bałtyckie oraz część zachodniej Rosji, w tym miasto Petersburg.

– To z pewnością produkty rozszczepienia nuklearnego, najprawdopodobniej pochodzenia cywilnego – powiedziała rzeczniczka CTBTO. – Jesteśmy w stanie wskazać prawdopodobny region ich pochodzenia, ale wskazanie dokładnego źródła leży poza mandatem CTBTO – dodała.

Rozszczepienie jądra atomowego polega na rozpadzie jądra na dwa (rzadziej na więcej) fragmenty o zbliżonych masach. Jest ono źódłem energii bomby atomowej oraz reaktora jądrowego.

Licznik Geigera-Müllera – Stały pomiar promieniowania

 

 

ŹródłoReuters
5 2 votes
Article Rating