Niż w zachodniej Europie wywołuje sztormową pogodę w Hiszpanii i we Francji. Na wybrzeżu Galicji obowiązuje czerwony alert pogodowy. Porywisty wiatr tworzy ogromne fale.

W zachodniej Europie panuje sztormowa pogoda. Wiatr na wybrzeżu Atlantyku w piątek osiągał prędkość bliską 170 km/h. Ponad 100 km/h odnotowano w zachodniej Francji oraz w Hiszpanii. Na należącej do Francji wyspie Ouessant leżącej w kanale La Manche porywy wiatru dochodziły do 135 km/h. Jednak w Hiszpanii wiało jeszcze mocniej. W Estaca de Bares w północno-zachodniej części tego kraju odnotowano nawet 169 km/h. Tymczasem w miejscowości Fisterra wiało z prędkością 163 km/h.

Sztormowa pogoda utrzymuje się w północno-zachodniej Hiszpanii od początku lutego. Meteorolodzy z AEMET wydali czerwony, najwyższy alert przed silnym wiatrem na wybrzeżu Galicji.

Piana i ogromne fale

Silny wiatr wzburzył morze. W miejscowości A Coruna pojawiły się 11-metrowe fale. Plaże w Galicji pokryła ogromna warstwa piany. Strażacy męczyli się, żeby ją usunąć. Sztorm w Hiszpanii nie przeszedł niezauważony. Silny wiatr powyrywał wiele drzew, a tysiące gospodarstw zostało odciętych od dostawy energii elektrycznej.

 

Sztorm w Portugalii

Porywiście wieje również w Portugalii. W miejscowości Porto ludzie z zaciekawieniem oglądali wzburzone morze na wybrzeżu. Woda rozbijała się o falochrony i latarnie morskie.

Porywisty wiatr przyniósł głęboki niż, którego centrum znajduje się w pobliży wybrzeża Półwyspu Iberyjskiego, a także Francji. Zgodnie z prognozami pogody silny wiatr w Hiszpanii i we Francji utrzyma się również w weekend.

 

Źródło: wetteronline.de, PAP/EPA, thelocal.es, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating