Włoscy karabinierzy udaremnili próbę fałszerstwa na gigantyczną skalę. W Szwajcarii przechwycili trzy ciężarówki wypełnione podrobionymi amerykańskimi obligacjami o wręcz „kosmicznej” wartości 6 bilionów dolarów, czyli 13-krotności rocznego PKB Polski. Nie wyklucza się, że fałszerze chcieli je zaoferować rządowi jednego z krajów najbardziej cierpiących na kryzysie finansowym. Zatrzymano 8 osób.

Fałszywe amerykańskie obligacje na sumę 6 bilionów dol. skonfiskowano na polecenie prokuratury z Potenzy. Wykrycie gigantycznego oszustwa było możliwe dzięki ścisłej współpracy wymiaru sprawiedliwości Włoch i Szwajcarii. Była to jedna z największych w historii operacji tego typu. Fałszywe obligacje znajdowały się w trzech skrzyniach rzekomo należących do amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

„Szokujące” znalezisko

Włoskie media podały, że przed rokiem prokuratorzy z Potenzy w regionie Basilicata prowadząc dochodzenie w sprawie przestępczości zorganizowanej i procederu lichwy dowiedzieli się na podstawie podsłuchów, o ogromnej liczbie amerykańskich obligacji przechowywanych przez firmę zarządzającą powierzonymi jej finansami i papierami wartościowymi w Szwajcarii.

Informacje o tym przekazali szwajcarskim władzom sądowym i wystąpili z wnioskiem o zajęcie skrzyń i obligacji. Skrzynie zostały otwarte przed kilkoma tygodniami. Okazało się, że zarówno obligacje, wydane rzekomo w 1934 roku przez Rezerwę Federalną jak i same skrzynie przywiezione z Hongkongu i wciąż spoczywające w trzech ciężarówkach – są fałszywe.

Oszukać kraj, czy kupić pluton?

W wyniku dochodzenia pod kryptonimem „Vulcanica”, prowadzonego przez stronę włoską w piątek w regionach: Basilicata, Lacjum, Lombardia i Piemont, karabinierzy zatrzymali osiem osób.

Nie wyklucza się, że szajka zamierzała zaoferować obligacje rządowi jednego z krajów mających trudności finansowe albo powierzyć je pośrednikom bankowym lub finansowym, by wyłudzić ogromne sumy pieniędzy.

Zdaniem śledczych grupa przestępcza ma powiązania za granicą, o czym świadczy to, że skrzynie zostały przetransportowane z Azji. Przypuszcza się, że inne fałszywe obligacje mogą znajdować się jeszcze w posiadaniu innych instytucji finansowych na świecie.

Źródła w prokuraturze w Potenzy nieoficjalnie przedstawiły także inną hipotezę, zgodnie z którą grupa przestępcza mogła być zainteresowana zakupem plutonu.

 

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating