Dwudniowa podróż 122-letniej szwajcarskiej fabryki dobiegła końca. W środę ważący 6200 ton zabytek, jeden z symboli Zurychu, znalazł się w miejscu, do którego miał trafić – na teren położony 60 m na zachód od swojej dotychczasowej lokalizacji. Fabrykę uratowano w ten sposób przed rozbiórką.

– Wszystko udało się nam na 100 proc. – cieszył się Peter Lehmann ze Swiss Prime Site, który dowodził przenosinami. – Fabryka nie została uszkodzona nawet w najmniejszym stopniu – podkreślał rozemocjonowany. 

To największa translokacja

Lehmann ma się z czego cieszyć. Nie dość, że firmie w której pracuje udało się uchronić fabrykę przed wyburzeniem (miałoby ono nastąpić na skutek rozbudowy pobliskiej linii kolejowej), to jeszcze przeprowadził największą tego typu akcję nie tylko w Szwajcarii, lecz także w całej Europie.

Jechała po torach

W jaki sposób udało się tego dokonać? Pod fundamenty ważącego 6200 ton budynku o długości 80 m i szerokości 12 m podłożono 6 torów kolejowych i 500 specjalnych rolek. Dzięki nim fabryka przesuwała się na zachód z prędkością 3-5 metrów na godzinę.

Koszt operacji wyniósł 12,7 mln dolarów.

Źródło: thelocal.ch, Reuters TV, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating