Szwedzka armia zmierzyła się z rozległym cyberatakiem, w wyniku którego musiała zamknąć system informatyczny używany w ćwiczeniach wojskowych – poinformowała gazeta „Dagens Nyheter”.

John Scott Rafoss

Atak został przeprowadzony na system Caxcis, co potwierdził szwedzkiej gazecie rzecznik ministerstwa obrony Philip Simon.

Simon poinformował, że w wyniku zdarzenia system został wyłączony. Odmówił komentarza dotyczącego dalszych działań związanych funkcjonowaniem systemu.

 

„Chodzi o wpływy zewnętrzne”

„Dagen Nyheter” poinformował, że przedstawiciel MON nie odpowiedział na pytania o to, kiedy doszło do ataku i czy siły zbrojne wiedzą, kto za nim stoi.

– Nie chce wdawać się w szczegóły – stwierdził Simon. – Nazywam to incydentem, ale chodzi o wpływy zewnętrzne – podkreślił.

Zamknięcie systemu zbiegło się w czasie z przygotowaniami armii do planowanych ćwiczeń AURORA 17, które mają odbyć się we wrześniu bieżącego roku – przypomina gazeta.

Są to największe tego typu manewry, w których wezmą udział wszystkie rodzaje szwedzkich wojsk. Jak podkreśla „Dagens Nyheter”, mają to być największe manewry od 20 lat.

Ponadto wezmą w nich udział siły z Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Norwegii, Niemiec i USA.

0 0 votes
Article Rating