Naukowcy przedstawili nowe dowody na istnienie pierwiastka o liczbie atomowej 115, który został odkryty w 2004 roku. To jednak nie koniec całej procedury „stawania się pierwiastkiem”, bowiem teraz sprawą zajmie się międzynarodowy zespół badaczy, który zdecyduje czy dowody są wystarczające.

W 2004 roku rosyjscy naukowcy dokonali przełomu w dziedzinie chemii. Odkryli pierwiastek o liczbie atomowej 115. Jednak przez kilka lat nie potrafili podać odpowiednich dowodów na jego istnienie. Niedawno inny zespół badaczy przeprowadził eksperyment i potwierdził istnienie pierwiastka 115.

Sukces naukowców

Pierwiastek ten jest wysoce radioaktywny i po mniej niż sekundzie ulega rozpadowi, dlatego bardzo trudno było go potwierdzić. Naukowcy jednak wyprodukowali izotop „115” i to dało im świadectwo jego istnienia.- Nasz eksperyment zakończył się sukcesem, który jest jednym z ważniejszych dla nauki w ciągu ostatnich lat – powiedział prof. Dirk Rudolph z Uniwersytetu w Lund.Nie koniec badań?

Doświadczenie przeprowadzono w zakładzie Instytutu Badań Ciężkich Jonów w Niemczech, gdzie dotychczas naukowcy odkryli już sześć innych pierwiastków. Teraz eksperyment będzie musiał zostać potwierdzony przez międzynarodowy komitet fizyków i chemików. Zdecydują oni czy potwierdzić istnienie pierwiastka czy zlecić dalsze badania.

Dotychczasowe dowody opublikowane zostały w „Physical Review Letters”.

Źródło: BBC, tm
0 0 votes
Article Rating