36-letnia Szwedka została pierwszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko po przeszczepie macicy – poinformowało w sobotę medyczne czasopismo „The Lancet”. To przełom w walce z niepłodnością – pisze agencja AFP.

Szwecja - Urodziło się pierwsze na świecie dziecko z przeszczepionej macicy

Kobieta, której tożsamości nie ujawniono, na skutek wady genetycznej urodziła się bez macicy; syndrom taki dotyka jedną dziewczynkę na 4,5 tys. Jednak w ubiegłym roku lekarze ze szpitala uniwersyteckiego w Goeteborgu przeszczepili jej narząd od 61-letniej znajomej, która siedem lat wcześniej przeszła menopauzę.

 

Sukces po „10 latach badań”

Aby organizm młodej kobiety nie odrzucił macicy, 36-latka musiała przyjmować specjalne leki. Rok po przeszczepie lekarze byli gotowi do wszczepienia jej jednego z zamrożonych zarodków i kobieta zaszła w ciążę.

We wrześniu, w 31. tygodniu ciąży, urodziła ona zdrowego chłopca, który ważył prawie 1,8 kg. Jak podaje „Lancet”, matka wyszła ze szpitala trzy dni po porodzie, a jej synek opuścił oddział noworodkowy siedem dni później. Kobieta i dziecko czują się dobrze.

– Ten sukces zawdzięczamy 10-letnim intensywnym badaniom na zwierzętach, a także szkoleniom chirurgicznym naszego zespołu – wyjaśnia profesor Mats Braennstroem, ginekolog położnik z uniwersytetu w Goeteborgu, który prowadził badania i przyjął poród razem ze swoją żoną, położną.

Sukces „stwarza możliwość leczenia wielu młodych kobiet na całym świecie, które cierpią z powodu niepłodności” – dodaje.

– Pokazaliśmy też, że możliwy jest przeszczep macicy od żyjącej dawczyni, nawet jeśli już przeszła ona menopauzę – zaznaczył profesor.

Ojciec chłopca w telefonicznym wywiadzie udzielonym agencji AP powiedział, że jego syn „jest fantastyczny”. – Niczym nie różni się od innych dzieci, ale kiedyś będzie miał do opowiedzenia niezłą historię. Będzie mógł czytać artykuły prasowe o swoich narodzinach i dowie się, że był pierwszym dzieckiem na świecie, które urodziło się w ten sposób – mówił.

 

„Niesamowite”

Informacja szybko obiegła sieć. Fakt urodzenia dziecka po przeszczepie macicy internauci określili jako niesamowity. Mają nadzieję, że teraz będzie można pomóc innym potrzebującym.

 

Źródło: PAP/Twitter, tvn24
0 0 votes
Article Rating