Silny wiatr, wiejący z prędkością ponad 100 km/h, dotarł w niedzielę z Danii do południowej Szwecji. Anulowano odejścia promów i odwołano część pociągów w regionie Skania. Po przejściu wichur 55 tys. osób jest odciętych od zasilania. Na bieżąco zgłaszane są uszkodzenia dachów, samochodów oraz powalone drzewa.

Szwecja - Wiatr uszkodził linie energetyczne

Na południu Szwecji wichura Gorm powyrywała drzewa i pozrywała linie wysokiego napięcia. Zgłaszano także wiele uszkodzeń dachów i samochodów.

– Mieliśmy wszystko, od obluzowanych kominów przewracających się na dachy, po stodoły dosłownie wyrwane z ziemi – przekazał portalowi TT News rzecznik służb ratowniczych w Halland, Johan Wallin.

– Będzie jeszcze wiele zgłoszeń, gdy prąd zostanie przywrócony. Dowiadujemy się o wielu powalonych drzewach w całym regionie – twierdzi Wallin.

 

Naprawy potrwają kilka dni

Obecnie 55 tys. osób pozostaje bez prądu. Według firm zajmujących się dostawą energii, przywracanie zasilania może potrwać nawet kilka dni.

W nocy zamknięto most Öresund, łączący południową Szwecję z Danią. Obecnie jest on otwarty, a od godz. 7 pociągi ponownie kursują, jednak lokalnie mogą pojawiać się opóźnienia, w związku z drzewami powalonymi na torach.

Duńska agencja pogodowa DMI nadała wichurze nazwę Gorm, zgodnie z międzynarodową konwencją, w której silny wiatr nazywany jest w kolejności alfabetycznej, na przemian imionami chłopców i dziewczynek.

Ostatnia wichura, Freya, która uderzyła w Skandynawię, miała miejsce na początku listopada.

Szwecja - Wiatr uszkodził linie energetyczne 2

Utrudnienia komunikacyjne

Jak podała w komunikacie Polska Żegluga Bałtycka (Polferries), ze względu na Gorm, ze Świnoujścia do Ystad w niedzielę wieczorem nie wypłyną prom „Mazovia”. W związku z tym, w poniedziałek anulowano wypłynięcie tego statku z Ystad do Świnoujścia.

W Skanii odwołano kursy pociągów. Policja ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami na drogach, zaapelowano, by nie wychodzić z domu.

 

Podwyższony poziom wody

Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI poinformował, że w związku ze sztormem podwyższy się poziom wody w cieśninie Kattegat, co grozi lokalnymi podtopieniami.

 

Na Twitterze na bieżąco pojawiają się posty dotyczące wichur i spowodowanych przez nie zniszczeń.

 

Źródło: PAP, www.thelocal.se, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating