Wzrost wpływa na to, czy zachorujemy na raka. Tak przynajmniej uważają szwedzcy uczeni, którzy przeprowadzili badania na grupie 5,5 miliona Skandynawów.

World's Tallest And Shortest Men Meet For Guinness World Records Day

Badaniami objęto ludzi o wzroście od jednego metra do 2 ¼. Uczeni ustalili, że na każde 10 cm statystyczna średnia zachorowania na raka również podnosi się: o 11 proc. w przypadku mężczyzn i o 18 proc. u  kobiet.

Najbardziej niepokojący okazał się wskaźnik zachorowań na nowotwór skóry. W przypadku obu płci wzrasta on aż o 30 proc. w tych samych okolicznościach.

Uczeni już wcześniej zwracali uwagę na te zależności, ale po raz pierwszy badania na ten temat przeprowadzono na taką skalę. Jak podkreśliła przewodnicząca zespołu naukowców dr Emelie Benyi z Karolinska Institutet, wskazują one związek wzrostu z częstotliwością zachorowań, a nie z poziomem śmiertelności. Tym uczeni zajmą się w najbliższym czasie.

W reakcji na materiały przedstawione przez szwedzkich kolegów na konferencji w Barcelonie, prof. Jack Cuzick z uniwersytetu Queen Mary w Londynie zaznaczył, że zgadza się z ich ogólną tezą, ale fizjologiczne mechanizmy, na których się opiera, są – jego zdaniem – niewystarczająco znane i wymagają dalszych badań.

 

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating