Qualcomm ogłosił, że przejmie holenderską firmę NXP Semiconductor. Jeśli transakcja o wartości 47 miliardów USD dojdzie do skutku, będzie to największe przejęcie w historii przemysłu półprzewodnikowego. A będzie ono miało miejsce na mniej niż rok po tym, jak NXP przejęło Freescale za kwotę 12 miliardów dolarów.

3d illustration of a glowing blue Qualcomm logo sitting on top of a glossy microchip

W ubiegłym roku Qualcomm był czwartym, a NXP siódmym największym na świecie dostawców półprzewodników. Firma NXP powstała przed 10 laty z wydziału półprzewodnikowego wydzielonego z Philipsa. Niemal 40% przychodów NXP pochodzi z rynku motoryzacyjnego. Jeśli Qualcomm przejmie tę firmę, stanie się mniej zależny od rynku smartfonów.

Zgodę na przejęcie wyraziły jednogłośnie rady nadzorcze obu firm. Jeśli zaakceptują ją odpowiednie urzędy, to transakcja zostanie zamknięta przed końcem przyszłego roku. Połączone przedsiębiorstwa będą notowały roczne przychody wynoszące ponad 30 miliardów dolarów, będą działały na rynkach, które w 2020 roku będą warte 138 miliardów dolarów i będą liderami na rynkach mobilnym, motoryzacyjnym, IoT, bezpieczeństwa oraz sieci.

0 0 votes
Article Rating