Zdolność szybkiego wzajemnego rozpoznawania jest bardzo istotna dla zwierząt społecznych. Ludzie robią to na podstawie twarzy. Choć dla szympansów twarz też jest ważna, najnowsze badanie neuropsycholog Mariski Kret z Uniwersytetu w Lejdzie pokazuje, że naczelne te rozpoznają swoich pobratymców głównie po pośladkach.

Kret ME, Tomonaga M (2016) Getting to the Bottom of Face Processing. Species-Specific Inversion Effects for Faces and Behinds in Humans and Chimpanzees (Pan Troglodytes). PLoS ONE 11(11): e0165357. doi:10.1371/journal.pone.0165357

Kret ME, Tomonaga M (2016) Getting to the Bottom of Face Processing. Species-Specific Inversion Effects for Faces and Behinds in Humans and Chimpanzees (Pan Troglodytes). PLoS ONE 11(11): e0165357. doi:10.1371/journal.pone.0165357

Holenderka chciała sprawdzić, czy szympansy przetwarzają wygląd pośladków tak samo skutecznie jak my twarze. Okazało się, że tak.

Bezwłose pośladki komunikują u szympansów szereg użytecznych informacji o tożsamości, atrakcyjności i stanie zdrowia właściciela. W comiesięcznym okresie płodnym (okołoowulacyjnym) okolice odbytu i pochwy samic powiększają się i stają się różowe.

Autorzy publikacji z pisma PLoS ONE odkryli, że o ile u ludzi występuje efekt inwersji twarzy (normalnie twarz jest rozpoznawana szybciej od innych obiektów; zjawisko to zanika jednak podczas prezentacji do góry nogami), o tyle u szympansów fenomen ten dotyczy pośladków.

Podczas eksperymentów ludzie i szympansy oglądali zdjęcia twarzy i pośladków w pozycji zwykłej i odwróconej. Kontrolnie pojawiały się też zdjęcia stóp.

W pierwszym i drugim eksperymencie brali udział studenci. Prezentowano im zdjęcia pośladków, twarzy i stóp 3 kobiet i 3 szympansic. Szympansice pochodziły z Rezerwatu Naczelnych Kumamoto. Zdjęcia okolic pochwowo-odbytniczych kobiet wykonano pod tym samym kątem (przedtem panie w wieku 28-29 lat poproszono o usunięcie owłosienia łonowego). W 2. eksperymencie uwzględniono dodatkową kategorię (samochody), a fotografie nie były kolorowe, lecz czarno-białe. W 3. i 4. eksperymencie wzięło udział 5 szympansów z Instytutu Badań Prymatologicznych Uniwersytetu w Kioto. Samice miały od 12 do 36 lat, a samiec 12 lat. W obu eksperymentach wykorzystano te same materiały, co w czasie testów z udziałem ludzi.

Generalnie na ekranie dotykowym należało wskazać obiekt z pary, który odpowiadał wcześniej zaprezentowanemu (w 1. eksperymencie po prezentacji twarzy szympansa A wyświetlano np. inne zdjęcie twarzy szympansa A oraz fizjonomię szympansa B lub C).

W przypadku ludzi efekt inwersji pojawiał się wyłącznie w odniesieniu do ludzkich twarzy. Eksperymenty 1. i 2. pokazały, że tylko ludzka twarz – bez względu na to, czy kolorowa, czy czarno-biała – jest rozpoznawana jako całość. U szympansów efekt inwersji występował zaś w odniesieniu do pośladków (tylko wtedy, gdy były one kolorowe).

Bardzo często widzimy twarze i prawie zawsze stykamy się z nimi w pozycji z oczami na górze, więc nasz mózg stworzył skrót, z powodu którego obrazy z tej kategorii są rozpoznawane skuteczniej i szybciej – wyjaśnia Kret. W przypadku pośladków to nie ma znaczenia. Rozpoznajemy je w podobnym czasie bez względu na pozycję, w jakiej są prezentowane.

W toku ewolucji nasze twarze stały się [specjalnie] bardziej kontrastowe; pojawiły się czerwone usta, brwi i gładka skóra, która sprawia, że wszystko lepiej widać.

Kret i Masaki Tomonaga wyjaśniają, że u kobiet ukrywanie okresów płodnych sprawia, że mogą one być atrakcyjne dla mężczyzn przez cały czas. Ułatwia to także tworzenie bliskich więzi i łączenie w pary.

Kret dodaje, że nie bez powodu twarze i pośladki samic naczelnych są bezwłose. Oczy naczelnych są bowiem świetnie dostosowane do odróżniania odcieni czerwieni. Dzięki temu bardziej widoczne są zarówno rumieniec gniewu/zakłopotania, jak i pobudzenie seksualne.

 

Źródło: Leiden University/PLoS ONE, KopalniaWiedzy.pl
0 0 votes
Article Rating