Tajfun Vongfong zaatakował Japonię i dotarł już do Okinawy, gdzie ranił 12 osób. Poza załamanie pogody powoduje szkody materialne, a także utrudnienia lotnicze.

Tajfun Vongfong nad Japonią, wiatr osiągnął prędkość 230 kmh 4

Tajfun rozpoczął atak na japońskie wyspy od południa. Niektóre obszary już znalazły się w „polu rażenia” żywiołu. Nawałnica przemieszcza się na północ z prędkością 10 kilometrów na godzinę. Chwilami wieje z prędkością 234 km/h, wysokie fale rozbijają się o wybrzeże, a miejscami osuwa się ziemia. Poza tym mocno pada.

Tajfun Vongfong nad Japonią, wiatr osiągnął prędkość 230 kmh

12 osób rannych

Lokalne władze podają, że dotychczas rannych zostało przynajmniej 12 osób. Według służ meteorologicznych największy sztorm przeszedł o 12 czasu lokalnego 200 kilometrów na południe od miasta Naha. Wszystkie loty z miejscowego lotniska zostały odwołane. Ponad 17 tysięcy gospodarstw domowych zostało odciętych od prądu.

Lokalne służby meteorologiczne szacują, że tajfun dotrze do jednej z głównych i położonej najdalej na południe japońskich wysp, Kiusiu, w poniedziałek 13 października.

Tajfun Vongfong nad Japonią, wiatr osiągnął prędkość 230 kmh 2

Supertajfun osłabł

8 października prędkość wiatru tajfunu Vongfong sięgnęła 250 km/h, a ciśnienie w oku cyklonu spadło do 908 hPa. Takie wartości sprawiły, że żywioł stał się supertajfunem.

Obecnie Vongfong został zdegradowany do piątej kategorii huraganów według skali Saffira-Simpsona.

Tajfun Vongfong nad Japonią, wiatr osiągnął prędkość 230 kmh 3

Natura pokazuje mieszkańcom Japonii swoją groźną i niebezpieczną stronę. Tydzień temu zmagali się z przejściem tajfunu Phanfone, który zabił 11 osób. Ponadto w północnej Japonii 11 października zatrzęsła się ziemia. Trzęsienie ziemi miało siłę 6,1 stopni w skali Richtera. Według ekspertów nie istnieje zagrożenie tsunami. Natomiast dwa tygodnie temu niespodziewanie wybuchł wulkan Ontake, który pochłonął 55 ofiar śmiertelnych. Pod koniec sierpnia w zachodniej części Japonii ulewy wywołały lawiny błotne, które pozbawiły życia ponad 70 osób.

Animacja w świetle podczerwonym, przedstawiająca przesuwanie się żywiołu.

Źródło: www.channelnewsasia.com, Reuters TV, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating