Tajfun Yutu z niesamowitą siłą uderzył w czwartek w Mariany Północne na Oceanie Spokojnym. Wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 270 kilometrów na godzinę, zrywał dachy z domów i linie energetyczne, łamał wiele drzew.

Tajfun Yutu uderzył w czwartek w Mariany Północne, terytorium stowarzyszone Stanów Zjednoczonych, położone na Oceanie Spokojnym. Na trasie tajfunu znajdowało się 15 innych wysp, w tym Tinian i Saipan. Ekipy ratunkowe oraz ciężki sprzęt postawione są w stan gotowości.

Prognozowana trasa przejścia tajfunu Yutu (PAGASA)

Niewyobrażalna siła żywiołu

Yuyu przez lokalne władze został nazwany jednym z najpotężniejszych tajfunów, jaki uderzył w Mariany Północne kiedykolwiek. Siła żywiołu była niewyobrażalna – wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 270 kilometrów na godzinę. Łamał drzewa, niszczył linie energetyczne i telegraficzne oraz zrywał dachy z domów.

– Wiele domów jest zniszczonych, infrastruktura, nie mamy prądu i wody, a do naszych portów morskich nie można się dostać – powiedział Joey Patrick San Nicolas, burmistrz wyspy Tinian.

Nie ma żadnych informacji o ofiarach śmiertelnych. San Nicolas z wyspy Tinian, który opublikował wideo pokazujące siłę żywiołu na Facebooku, powiedział że około 30 osób musiało być ewakuowanych. Jak dodał, liczba ta będzie rosnąć.

Tak wyglądał tajfun Yutu w chwili uderzenia w Mariany Północne (NOAA/NASA)

Problemy z prądem występują na całym obszarze wyspy. Zapasy wody i jedzenia mogą być dostarczone jedynie drogą powietrzną – lotnisko na wyspie nie ucierpiało poważnie w wyniku tajfunu.

„Możemy dziękować Bogu, że żyjemy” – napisała mieszkanka wyspy Saipan Nola Hix w rozmowie z serwisem „The Post” przez komunikator WhatsApp. Jak dodała, dom jej brata i matki został zniszczony.

Żywioł kieruje się w stronę Filipin i Tajwanu i nadal jest bardzo groźny. Jak informują filipińskie służby meteorologiczne, Yutu wędruje z prędkością 20 km/h, a wiatr wieje z maksymalną prędkością dochodzącą do 260 km/h.

 

 

Źródło: Reuters, washingtonpost.com, tvnmeteo

 

 

 

0 0 votes
Article Rating