Wciąż rosnący i tak już wysoki poziom wody sprawił, że nurkowie wstrzymali akcję poszukiwania 12 nastolatków i ich 25-letniego opiekuna. Grupa młodych piłkarzy i ich nauczyciel po zakończonym w sobotę treningu poszła zwiedzać jaskinię Tham Luang na północy Tajlandii. Przed wejściem do groty znaleziono rowery i plecaki chłopców, ale ślad po nich zaginął. Ratownicy podejrzewają, że opady gwałtownego deszczu monsunowego sprawiły, że woda odcięła im drogę powrotną.

Wycofano także wojskowych nurków, którzy i tak niewiele widzą w zamulonej wodzie, a ekipy poszukiwawcze szukają innych sposobów przedostania się do zaginionych dzieci. Jedna z hipotez mówi o stworzeniu alternatywnego wejścia do jaskini poprzez wywiercenie dziury w ścianach skalnych.

Najgorsze jest to, że nie wiadomo, w którym miejscu mającej kilka kilometrów jaskini utknęli chłopcy i czy w ogóle jeszcze żyją. Z wiadomości smsowych, jakie niektóre z dzieci wysłały przed wycieczką do rodziców wynika, że wzięli ze sobą latarki i trochę jedzenia. Wiadomo, że dzieci znają układ komór i korytarzy, bo nie była to ich pierwsza wyprawa.

Ratownicy twierdzą, że jeśli dzieci są w którejś z komór powyżej poziomu wody, to wciąż mają szansę na przeżycie. W tym przypadku największym zagrożeniem jest dla nich wychłodzenie i brak tlenu.

Od kilku dni zaginionych nastolatków szuka blisko tysiąc ratowników, policjantów, żołnierzy i ochotników. W środę dołączyli do nich brytyjscy i amerykańscy nurkowie jaskiniowi.

 

Źródło: rmf24, PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating