Mężczyzna ze skradzionym samurajskim mieczem i chińską flagą próbował wedrzeć się do biura prezydent Tajwanu, Caj Ing-wen. Napastnika, który ranił jednego z policjantów, zatrzymano – poinformował w piątek Pałac Prezydencki w Tajpej.

51-letni napastnik o nazwisku Lu ukradł wcześniej historyczny samurajski miecz z Muzeum Sił Zbrojnych, znajdującego się nieopodal siedziby prezydenta. Mężczyzna zabrał miecz z gabloty, której szkło rozbił młotkiem.

Policjanci, którzy obezwładnili napastnika, znaleźli w jego torbie chińską flagę. Mężczyzna przyznał, że „chciał zamanifestować swoje stanowisko polityczne”. Nie sprecyzował, jakie są jego poglądy. Został wzięty na przesłuchanie.

Ranny funkcjonariusz znajduje się obecnie w szpitalu, jego stan jest stabilny – podały w piątek tajwańskie media. Nie poinformowano, czy w trakcie próby ataku prezydent Caj Ing-wen była w swoim biurze.

Ataki na polityków na Tajwanie są niezwykle rzadkie.

 

 

Konflikt pomiędzy Chinami i Tajwanem

Chiny uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję. Tajwan z kolei uważa się za jedynego prawowitego przedstawiciela Chin na świecie. Impas w stosunkach utrzymuje się od czasu zakończenia II wojny światowej, gdy na kontynencie do władzy doszła partia komunistyczna pod wodzą przewodniczącego Mao Zedonga.

Stosunki na linii Pekin-Tajpej pogorszyły się jeszcze bardziej z powodu polityki prowadzonej przez wybraną w ub.r. prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, która podkreśla dążenia Tajwanu do odcięcia się od wpływów Pekinu

0 0 votes
Article Rating