Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Tajwanu Shen Yi-ming jest jedną z ośmiu ofiar katastrofy wojskowego śmigłowca w pobliżu Tajpej – poinformowało tajwańskie ministerstwo obrony. Katastrofę przeżyło pięć osób.

Osiem osób zginęło w czwartek rano 2 grudnia w katastrofie śmigłowca Black Hawk należącego do tajwańskiego wojska – poinformowało ministerstwo obrony Tajwanu. Na pokładzie znajdował się szef sztabu generalnego generał Shen Yi-ming, który jest jedną z ofiar katastrofy.

Śmigłowiec Black Hawk z 13 osobami na pokładzie rozbił się podczas próby awaryjnego lądowania w górach w pobliżu Tajpej. Leciał ze stolicy do miasta Yilian z misją odwiedzenia bazy żołnierzy.

Katastrofę przeżyło pięć osób.

Shen odpowiadał za przygotowania do obrony Tajwanu przed ewentualnym atakiem ze strony Chin, które uważają wyspę za swoją zbuntowaną prowincję – pisze agencja AP.

Katastrofa śmigłowca miała miejsce zaledwie kilka dni przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi na Tajwanie, które mają się odbyć 11 stycznia.

Prezydent zawiesza kampanię i składa kondolencje

Jak podaje agencja Reutera, prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen, która ubiega się o reelekcję, odwołała zaplanowane na czwartek działania w ramach kampanii wyborczej i wezwała odpowiednie organy do dołożenia wszelkich starań w akcji ratowniczej.

„Moje najgłębsze kondolencje kieruję do rodzin wybitnych żołnierzy, którzy zginęli w dzisiejszej katastrofie śmigłowca. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ich rodzinom i zbadać przyczynę katastrofy” – napisała na Twitterze.

Tajwan kupił 60 amerykańskich śmigłowców UH-60M Black Hawk w 2010 roku.

Jak podaje Reuters, nie jest jednak jasne, czy to jedna z tych maszyn rozbiła się w czwartek.

 

Średniej siły oddziaływanie magnetyczne wystąpi 1 i 2 stycznia 2020 roku

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating