W niedzielę przed południem czasu lokalnego południowy Tajwan nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 5.9 st. w skali Richtera. Wstrząsy najsilniej odczuło 111 tysięcy obywateli wschodniego miasta Taitung.

Póki co nie ma doniesień o większych szkodach ani ofiarach w ludziach.Według amerykańskiego Instytutu Geofizycznego (USGS), epicentrum wstrząsów znajdowało się na  głębokości ok. 4 km, (później skorygowano głębokość na 22 km), w odległości 57 km od drugiego pod względem wielkości miasta na Tajwanie – Kaohsiung.

Na krótko przerwano kursowanie szybkich pociągów na trasie Kaohsiung – Tajpej.

Panika

Telewizja tajwańska przekazała obrazy z Kaouhsiung, na których widać mieszkańców wybiegających na ulice w obawie przed zawaleniem się budynków. Według lokalnych mediów, wstrząsy wyrządziły jedynie niewielkie szkody w rejonie położonego na wybrzeżu miasta Pintung. Serwis earthhquake-report podaje, że najsilniej odczuli je obywatele miasta Taitung.

Tajwan na syku płyt tektonicznych

Tajwan położony jest na styku dwóch płyt tektonicznych i często nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi. We wrześniu 1999 r. w rezultacie trzęsienia ziemi o sile 7,9 st. zginęło 2400 osób.

Źródło: USGS, PAP, earthquake-report.com
0 0 votes
Article Rating