Do 509 wzrosła liczba rannych w pożarze, jaki wybuchł w sobotę wieczorem w parku wodnym położonym niedaleko stolicy Tajwanu – podały w niedziele rano tajwańskie władze. Ponad 190 osób jest ciężko rannych. Wcześniejsze doniesienia mówiły o 215 osobach rannych. Według straży pożarnej zapalił się kolorowy proszek, którym w ramach obchodów „imprezy barw” posypano uczestników.

Tajwan - W pożarze parku rozrywki rannych zostało 509 osób 2

Pożar wybuchł na zlokalizowanej centralnie w parku „Formosa Fun Coast” scenie, gdzie około godz. 20.40 czasu miejscowego przebywało około tysiąc osób.

– Według naszego wstępnego rozpoznania, eksplozję i pożar spowodował rozpryskiwany proszek. Mogło to być spowodowane przez wysoką temperaturę wydzielaną przez reflektory sceniczne – przekazał rzecznik tajpejskiej straży pożarnej.

Taiwan park fire leaves more than 200 people injured

Następnie pożar rozprzestrzenił się tak, że płomienie sięgały „wysoko w niebo”, jak mówili świadkowie. Ogień został później opanowany, ale u wielu ofiar nawet 40 proc. powierzchni skóry doznało poparzeń.

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną zapalenia się i eksplozji kolorowego proszku, rozpylanego zazwyczaj podczas tego typu pokazów.

Tajwan - W pożarze parku rozrywki rannych zostało 509 osób 3

W poszukiwaniu przyczyn

– 178 osób poszkodowanych zostało już przetransportowanych do pobliskich szpitali. Jest nam przykro z powodu tego, co się stało i przeprowadzimy śledztwo w celu ustalenia przyczyn i osoby odpowiedzialnej [za tragedię – red.] – powiedział w sobotę burmistrz Nowego Tajpeju Eric Chu. Dodał, że park został zamknięty.

W związku z pożarem premier Tajwanu Mao Chi-kuo zwołał na niedzielę kryzysowe posiedzenie rządu.

 

Źródło: BBC News, Reuters, Chinapost.com.tw, PAP, tvn24