Co najmniej 19 osób zginęło w katastrofie lotniczej na Tajwanie. Samolot TransAsia z 53 pasażerami i 5 członkami załogi runął do rzeki w Tajpej. Trwa akcja ratunkowa. Władze poinformowały, że znaleziono czarne skrzynki.

Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie 6

Straż Pożarna podała, że dotychczas uratowano 28 osób, kilkanaście jest nadal poszukiwanych.

Ponad połowa pasażerów (31 osób) to obywatele chińscy. Media podają, że zgodnie z listą pasażerów, na pokładzie było 51 osób dorosłych, dwoje dzieci i 5 członków załogi.

Tajwańskie media pokazały, jak jeden z ratowników wynosi z wraku maleńkie dziecko. Jak podają strażacy, kilkanaście osób nadal znajduje się we wraku. Ci, którzy przeżyli, zostali odwiezieni do szpitala.

Tajwańska telewizja pokazała zdjęcia z brzegu rzeki, na dnie której leży samolot. Widać było także pasażerów w kamizelkach ratunkowych, którzy sami wydostają się z wraku.

Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie 5

Samolot spadł do rzeki

W sieci pojawiło się wideo z kamery zainstalowanej w samochodzie, które pokazuje spadający samolot na sekundy przed katastrofą. Maszyna, spadając, zahaczyła o wiadukt, a także o taksówkę, która po nim jechała – ranny został kierowca. Na autostradzie przebiegającej równolegle do rzeki leżą szczątki maszyny.

Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie - taksówka

– Nigdy nie widziałem czegoś takiego. To wydarzenie bez precedensu – powiedział Reutersowi Chen, wolontariusz pracujący na miejscu katastrofy.

Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie

TransAsia przeprasza za katastrofę

Turbośmigłowy samolot pasażerski ATR-72 wystartował z lotniska Tajpej Songshan o godz. 10.45 czasu lokalnego i leciał na archipelag Kinmen. Przyczyny katastrofy są ustalane. Najprawdopodobniej – jak podaje agencja Kyodo – maszyna straciła prędkość po starcie z lotniska.

Dyrektor tajwańskiego przewoźnika TransAsia przeprosił w środę za katastrofę. Chen Xinde przekazał „głębokie wyrazy współczucia” załodze, pasażerom i ich rodzinom.

Samolot leciał z Tajpej (Tajwan) na archipelag Kinmen

Samolot leciał z Tajpej (Tajwan) na archipelag Kinmen

Druga katastrofa w ciągu siedmiu miesięcy

Jak pisze „The Wall Street Journal” to druga katastrofa lotnicza TransAsia w ciągu ostatnich 7 miesięcy. W czerwcu doszło do wypadku lotniczego lotu 222 z Tajpej do Penghu. Zginęło wówczas 48 osób.

TransAsia to trzeci największy tajwański przewoźnik lotniczy.

Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie 4 Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie 3 Tajwan - W Tajpej zaraz po starcie rozbił się samolot linii TransAsia z 58 osobami na pokładzie 2

Źródło: WSJ, Reuters, tvn24
Tajwan, Tajpej, katastrofa lotnicza, TransAsia, samolot, Taiwan, Taipei, plane crash, TransAsia, plane.
0 0 votes
Article Rating