Supertajfun Meranti od kilku dni jest coraz silniejszy i lada chwila uderzy w azjatycką wyspę. Ucierpieć może szczególnie południowo-wschodnie wybrzeże Tajwanu.

tajwan-zbliza-sie-supertajfun-meranti

Meranti, który siłą odpowiada huraganowi 5. kategorii, w poniedziałek po południu lokalnego czasu osiągnął status supertajfunu. Oznacza to, że wiatr przekracza prędkość 240 km/h. Meranti obecnie wieje z prędkością ponad 295 km/h, z porywami nawet do 360 km/h.

tajwan-zbliza-sie-supertajfun-meranti-2

Dotrze w środę

Wichura ma dotrzeć do niektórych części Tajwanu już w środę lub nawet we wtorek wieczorem lokalnego czasu. Meranti uderzy jednak tylko w południowo-wschodnią część kraju.

Tajfun przyniesie ze sobą niszczycielski wiatr i ulewne opady deszczu, które mogą skutkować występowaniem niebezpiecznych osuwisk. Ucierpieć może szczególnie południowo-wschodnie wybrzeże Tajwanu.

Zagrożenia

Gdy Meranti dobrze do wyspy, nieco osłabnie. Według prognoz, wiatr będzie wiał wtedy z prędkością od 160 do 190 km/h. Tak duża siła wichury może powalać drzewa i powodować przerwy w dostawach prądu.Opady mają wynieść od 250 do 500 l/mkw. Lokalnie, w górach może jednak spaść do 750 l/mkw.

– Tak duże opady spowodują znaczące błyskawiczne powodzie i osuwiska – mówi meteorolog serwisu AccuWeather, Adam Douty.

Choć huragan uderzy głównie we południowo-wschodnią część Tajwanu, południowo-zachodnia część kraju także odczuje jego skutki. Od środy do czwartku będą występować tam silniejsze porywy wiatru.

Jak podają lokalne media, niektórzy armatorzy zawiesili rejsy promów na czas trudnych warunków pogodowych, które spowoduje Maranti.

Supertajfun, po tym jak przejdzie nad Tajwanem, pod koniec tygodnia uderzy w wybrzeże Chin.

0 0 votes
Article Rating