Po raz pierwszy poziom dwutlenku węgla przekroczył 400 ppm – podają amerykańskie służby, cytowane przez BBC News.

W czwartek zarejestrowano rekordową wartość CO2 – 400,08 ppm (parts per million), czyli ponad 400 cząsteczek CO2 na 1 mln cząsteczek powietrza. W ubiegłym roku po raz pierwszy poziom C02 osiągnął wartość równą 400 ppm.

– To pierwszy raz, kiedy średnia dzienna wartość przekroczyła 400 ppm w Mauna Loa – powiedział James Butler z Earth System Research Laboratory, operatora stacji na Hawajach.Rekord CO2

Stacja badawcza na wulkanie Mauna Loa rejestruje stężenie gazów w powietrzu od 1958 roku. Pierwsza odnotowana przez nią wartość CO2 w powietrzu to 315 ppm.

Naukowcy twierdzą, że CO2 powyżej 400 ppm występowało ostatnio od 3 do 5 milionów lat temu, czyli zanim na ziemi pojawili się ludzie. Naukowcy uważają także, że klimat był wtedy zdecydowanie cieplejszy niż jest dzisiaj.

Dwutlenek węgla jest uważany za główne źródło globalnego ocieplenia i przyczynę wzrostu temperatury.

Jak pisze BBC wzrost CO2 związany jest z zimową większą aktywnością wulkanów, które wyrzucają z siebie ogromne ilości dwutlenku węgla. Stąd naukowcy prognozują, że w najbliższych dniach stężenie CO2 w atmosferze opadanie poniżej 400 ppm, ale ogólna tendencja jest rosnąca.

Źródło: BBC News, tm
0 0 votes
Article Rating