Jak się myje ręce w kosmosie? Uważnie. To dlatego, że w warunkach mikrograwitacji niezbędne przybory zachowują się, jak chcą. Zobaczcie, jak radzi sobie Chris Hadfield, astronauta przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station).

Dzięki aktywności Chrisa Hadfielda, kanadyjskiego astronauty przebywającego na pokładzie ISS, mamy szansę sprawdzić, jak się żyje w kosmosie. Wiemy już m.in., jak trudno jest zapanować nad orzeszkami, kiedy otworzy się ich puszkę. Przysmak zachowuje się wtedy, jak „żywy”. Kilka dni temu Hadfield postanowił odpowiedzieć na pytanie kilkuletniego Nicholasa, który zapytał go, jak radzi sobie z myciem rąk w stanie nieważkości.

 

Jest uważny, bo przybory mu uciekają

Astronauta używa do tego specjalnego, niewymagającego spłukiwania płynu do mycia ciała. Wyciskając jego porcję z torebki, Hadfield musi się liczyć z tym, że „bańka” płynu zacznie mu uciekać, dlatego też stara się dość szybko ją złapać. Potem myje ręce i suszy je ręcznikiem – tak, jak robi to każdy z nas – znów mając na uwadze to, że przybory zaczną mu uciekać.

Woda, która wyparowała z ręcznika, powróci na ISS

Hadfield, po umyciu i osuszeniu rąk, musi odłożyć ręcznik w odpowiednie miejsce – takie, w jakim płyn, który wsiąkł w materiał, wyparuje, ale jednoczesnie się nie zmarnuje.

– Po tym, jak użyty przeze mnie płyn wyparuje z ręcznika, woda powróci na pokład ISS i znów będziemy mogli jej użyć – mówi astronauta.

Źródło: space.com, tm
0 0 votes
Article Rating