Albinosom w Tanzanii przypisywane są magiczna moce, przez co często padają ofiarą ataków. Tanzański rząd postanowił temu przeciwdziałać.

Albinos - Tanzania 2

– Decyzja została ogłoszona we wtorek. Ci rzekomi czarownicy częściowo ponoszą odpowiedzialność za ataki na albinosów – powiedział rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych Isaac Nantanga.

Jak dodał, szef MSW Mathias Chikawe ogłosił, że za dwa miesiące rozpocznie się „operacja specjalna o nazwie 'Koniec z zabójstwami albinosów'”. Akcję przeprowadzi policja, przy wsparciu lokalnych władz i członków Tanzańskiego Stowarzyszenia Albinosów, i na początku odbędzie się ona w najbardziej dotkniętych prowincjach na północy kraju.

Albinos - Tanzania

Ataki i porwania

Rząd podjął decyzję w tej sprawie po porwaniu pod koniec grudnia 4-letniej albinoskiej dziewczynki. Dotychczas nie udało się jej odnaleźć.

27 grudnia w prowincji Mwanza, na północnym zachodzie, uzbrojeni w maczety mężczyźni uprowadzili Pendo Emmanuelle Nundi. W związku z porwaniem zatrzymano 15 osób, w tym ojca i dwóch wujków dziewczynki.

Przedstawiciel ONZ w Tanzanii Alvaro Rodriguez zaapelował do władz, by sprawa była traktowana priorytetowo i zapewnił, że rząd może liczyć na pomoc ONZ.

W sierpniu w ciągu niespełna dwóch tygodni zaatakowanych zostało co najmniej czterech albinosów w Tanzanii.

Albinos - Tanzania 3

Przypisują im magiczne moce

Według ONZ w tym kraju we wschodniej Afryce od 2000 roku zabitych zostało ponad 70 albinosów. W regionie organom albinosów przypisane są magiczne moce, a ich części ciała są czasami wykorzystywane przez czarowników i znachorów.

Oprócz ataków na albinosów w prowincjach Mara, Mwanza i Shinyanga dochodzi też do zabójstw osób starszych, które podejrzewane są o rzucanie uroków.

albinos, Tanzania, zabijanie, czary, albino, Tanzania, killing, witchcraft.
0 0 votes
Article Rating