Australijskim władzom udało się uratować 70 grindwali, które utknęły w zatoce u wybrzeży Tasmanii. Ratownicy szacują, że jeszcze około 20 zwierząt czeka na pomoc. 380 zmarło. Naukowcy wciąż nie wiedzą, co jest przyczyną tego zjawiska.

O liczbie uratowanych waleni poinformował dyrektor służby ds. parków i dzikiej przyrody Tasmanii Nic Deka. Zapowiedział, że w czwartek 24 września ratownicy podejmą próbę wydostania z mielizny 20 pozostałych grindwali, a cztery mogą zostać poddane eutanazji.

Jednocześnie ratownicy zaczną zbierać zwłoki 380 zwierząt, które nie przeżyły utknięcia na plaży i mieliznach zatoki Macquarie Harbour na zachodnim wybrzeżu Tasmanii.

Utknięcie 470 waleni na mieliźnie jest największym tego typu zjawiskiem w historii wyspy i całej Australii. Dotychczasowy rekord padł w 1996 r. w Australii Zachodniej, kiedy na plażach ugrzęzło 320 waleni. Naukowcy nie mają pewności, co jest przyczyną takich zdarzeń.

Walenie uwięzione na mieliźnie w Tasmanii (PAP/REUTERS)

„Zła pogoda dla ludzi, ale idealna dla waleni”

Uwięzione na mieliźnie zwierzęta – grindwale – to ssaki morskie z rodziny delfinowatych, mierzące do siedmiu metrów długości i ważące do trzech ton.

Biolog Kris Carlyon w rozmowie z agencją Associated Press zaznaczył kilka dni temu, że grindwale są odpornym gatunkiem i te, którym udało się przeżyć, mają duże szanse przetrwać jeszcze kilka dni, o ile pogoda pozostanie chłodna. Akcję ratunkową utrudnia chłód i wilgoć oraz nieregularne pływy morskie. W Tasmanii panuje obecnie zima, a temperatura wody to około 11 stopni Celsjusza. – To zła pogoda dla ludzi, ale idealna dla waleni – ocenił badacz.

Tasmania, Australia – Około 270 waleni utknęło na mieliźnie, co najmniej 25 waleni nie żyje

Tasmania, Australia – Kolejnych 200 waleni utknęło na mieliźnie, razem to już 470 uwięzionych ssaków

 

Źródło: PAP, Reuters, https://www.orcireland.ie/stranding-anomaly-as-hundreds-of-pilot-whales-mass-strand-in-tasmania-unusual-mortality-event
0 0 votes
Article Rating