Tegoroczny marzec był najchłodniejszym od 1999 r., wynika z danych pomiarowych Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA). Był to zarazem 16. najcieplejszy marzec w całej historii pomiarów, którą rozpoczęto w 1880 r.

Temperaturowe anomalia w marcu 2012 r. Czerwone kropki – temperatura wyższa od normy, niebieskie – niższa

 

Łączna średnia temperatura na powierzchni lądów i oceanów w marcu 2012 r. wyniosła 13,16 st. C. To o 0,46 st. C powyżej średniej dla XX wieku, która wynosi 12,7 st. C.

Plasuje to tegoroczny marzec na 16. miejscu najcieplejszych marców w historii pomiarów, które są prowadzone od 1880 r. Jednocześnie jest to najchłodniejsza średnia dla tego miesiąca od 1999 r.

 

Temperatura na lądzie

Inaczej wygląda sytuacja tylko na lądzie – na nim jest znacznie chłodniej. Jak wyliczyli synoptycy z NOAA globalnatemperatura jego powierzchni wyniosła 5 st. C. To o 0,73 stopnia powyżej średniej dla XX wieku. Oznacza to, że był to 18. najcieplejszy marzec na lądzie odkąd prowadzone są obserwacje, a zarazem najchłodniejszy od 2003 r.

Gdzie cieplej, gdzie zimniej?

Z obserwacji wynika, że ciepło ponad normę było w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Europie, Argentynie, Peru, w północnej i centralnej Rosji, Indiach, Chinach i wschodniej Brazylii.

Niższe wartości temperatur zanotowano natomiast na Alasce, w Australii, wschodniej i zachodniej Rosji i niektórych częściach Nowej Zelandii.

Temperatura oceanów

Natomiast globalna temperatura powierzchni oceanów wyniosła 15,9 st. C, czyli o 0,35 st. C powyżej średniej dla XX w.

Ciepły ponad normę był środkowy Pacyfik, Północny Atlantyk, przeważająca część Oceanu Indyjskiego i morza na średnich szerokościach geograficznych południowych.

Rośnie pokrywa lodowa

Z kolei zasięg pokrywy lodowej w Arktyce był w marcu był o 3,4 proc. mniejszy niż przewiduje średnia i jednocześnie największy od 2008 r. Powierzchnia lodu arktycznego osiągnęła roczny maksymalny zakres 18 marca – 12 dni później niż przeciętnie.

Natomiast na przeciwległym biegunie, Antarktydzie, pokrywa lodowa była o 16 proc. większa niż zwykle. Dało jej to czwarte miejsce, od kiedy satelita dokonuje pomiarów, czyli od 1979 r.

 

Źródło: NOAA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating