Huragan Harvey osłabł, jest teraz burzą tropikalną. Opady, jakie jej towarzyszą, spowodowały powódź w Houston.

Huragan Harvey uderzył w stan Teksas w sobotę o godzinie 6 naszego czasu. Prezydent USA ogłosił stan klęski żywiołowej. Na tę chwilę największym zagrożeniem są ulewne deszcze i podtopienia.

– Prognozuje się, że opady deszczu, których spodziewamy się od piątku do początku przyszłego tygodnia, będą naprawdę bardzo duże. Opady te są możliwe w dużej części południowej i wschodniej części Teksasu i południowo-zachodniej części stanu Luizjana – powiedział Dan Kottlowski, ekspert z NHC.

Duża ilość deszczu spowoduje zalanie ulic i autostrad, na których mogą utworzyć się strumienie wody. Woda może wystąpić z koryt rzecznych. Ze względu na płaski teren niektóre obszary wzdłuż głównych rzek i zatok mogą pozostać zalane.

Opady potrwają do połowy przyszłego tygodnia. Spadnie od około 380 litrów na metr kwadratowy do 760 l/mkw. Miejscami może jednak spaść nawet do 1000 l/mkw.

Już w sobotę po południu czasu polskiego opady spowodowały w Houston powódź. Prędkość wiatru osiąga ponad 201 km na godz. – powiedział agencji Associated Press jeden z ekspertów.

 

Zniszczenia

W ciągu kilku godzin po uderzeniu w ląd huragan zaskakująco szybko tracił na sile, aż z czwartej spadł do kategorii pierwszej. Później znowu osłabł i stał się burzą tropikalną. Nie ma jednak wątpliwości, że Harvey pozostawi za sobą pas zniszczeń.

Jak dotąd zawaliło się kilka budynków, w tym szkoła i dom spokojnej starości Rockport.

– Ludzie są tam uwięzieni, i to nie jedyny taki przypadek – informował urzędnik miejski Kevin Karruth. – Nie możemy wysłać tam służb ratunkowych, przynajmniej na tę chwilę – dodał.

Na szczęście po kilku godzinach udało się zabrać uwięzionych do budynku więzienia. Tam otoczono ich opieką medyczną.

Na jeden z budynków zawaliło się drzewo, lecz nikomu nie stała się krzywda.

Straty ciężko oszacować z uwagi na złe warunki atmosferyczne i brak łączności. Wiadomo, że ponad 213 tysięcy osób pozostaje bez prądu.

Lokalne władze wydały ostrzeżenia przed tornadem. Pierwsze takie zjawisko zaobserwowano w Sierra Plantation.

 

Stan klęski żywiołowej

Prezydent Donald Trump powiadomił za pośrednictwem Twittera, że podpisał dokument proklamujący stan klęski żywiołowej w Teksasie w związku z dotarciem na jego wybrzeże huraganu Harvey. Prezydent podkreślił, że ogłasza stan klęski żywiołowej na prośbę gubernatora stanu Teksas Grega Abbotta, aby „uruchomić wszelkie możliwe siły, które wesprą władze w walce z żywiołem”.

Prognozowane opady podczas huraganu Harvey (NHC/NOAA)

Wielka ucieczka

Agencje informowały, że Harvey w pierwszej kolejności dotarł do miast Corpus Christi i Houston, gdzie siał zniszczenie, „którego niszczycielskie skutki przyjdzie usuwać przez bardzo długi czas”.

Władze stanowe wezwały ludzi w Houston i Corpus Christi jeszcze w piątek do dobrowolnej ewakuacji, a tych, którzy zdecydowali się pozostać, do nieopuszczania domostw. Z kolei władze federalne przygotowują się do udzielania nieodzownej pomocy medycznej i humanitarnej. Zmobilizowano ponad 400 lekarzy i pielęgniarek.

W Zatoce Meksykańskiej zarządzono przerwanie rejsów czterech statków wycieczkowych z tysiącami pasażerów na pokładzie. Zostały one skierowane do innych portów bądź nakazano im przeczekanie huraganu w portach Meksyku.

Po uderzeniu huraganu ludzi ogarnęła panika, a ceny gazu i ropy gwałtownie wzrosły. Zamykane są sklepy i szkoły, a większość platform wiertniczych z Zatoki Meksykańskiej zawiesiła działalność.

Prognozowana prędkość wiatru w huraganie Harvey (NHC/NOAA)

Klęska żywiołowa

Dyrektor Rządowej Agencji Zarządzania Bezpieczeństwem (FEMA) Brock Long zapewnił, że jest to pierwszy superniszczycielski huragan od 2005 roku. Wówczas to we Florydę uderzyła Wilma, która osiągnęła kategorię piątą i doprowadziła do 22 zgonów, nie wspominając o miliardach dolarów strat.

Ostatni huragan, który przeszedł przez Teksas, pojawił się w roku 2008. Był to Ike, żywioł drugiego stopnia, który uderzył w miejscowość Galveston. Poprzedni huragan, Rita, doprowadził aż do 59 zgonów jedynie w stanie Teksas.

Zobacz, gdzie uderzył huragan:

 

Źródło: Accu Weather, Reuters, PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating